2024-09-27
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia”. W jego ramach zorganizowano warsztaty, pokazy i spotkania z ekspertami. Tematyka tegorocznej agendy skupiona była wokół bezpieczeństwa procesowego, BHP, transformacji cyfrowej i cyberbezpieczeństwa. Nie zabrakło również zagadnień legislacyjnych, dotyczących m.in. Dyrektywy NIS2, ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa czy AI Act.
Bezpieczeństwo w polskich firmach
Wydarzenie rozpoczęła debata moderowana przez Aleksandrę Sutryk, główną specjalistkę ds. Regulacji w Polskiej Izbie Przemysłu Chemicznego, w której uczestniczyli Marcin Ogniewski, wiceprezes zarządu PZU Lab; Łukasz Agaciński, dyrektor w Dziale BHP i Koordynacji Prewencji w koncernie Orlen oraz Rafał Sawicki, koordynator Health & Safety w firmie Qemetica.
Marcin Ogniewski jako przedstawiciel firmy ubezpieczeniowej zaznaczył, że bezpieczeństwo jest podstawą współpracy z klientami z branż przemysłowych i powinno być głęboko zakorzenione w świadomości pracowników, podkreślając, że jest to opłacalne dla obu stron.
Łukasz Agaciński zwrócił uwagę na liczne projekty Orlenu, w tym szkolenia, wdrażanie nowych technologii takich jak algorytmy AI do monitorowania zachowań pracowników poprzez kamery przemysłowe, co wpłynęło m.in. na zmniejszenie wypadkowości w spółce.
Rafał Sawicki zapowiedział, że Qemetica w niedawno zaprezentowanej strategii skupi się na rozwijaniu świadomości pracowników i wdrażaniu narzędzi cyfrowych oraz AI w celu poprawy zarządzania bezpieczeństwem i raportowania zdarzeń.
Zarządzanie ryzykiem w przemyśle chemicznym
Kolejną część wydarzenia stanowiły warsztaty, które odbywały się w równoległych sesjach. Jeden blok poświęcony został zagadnieniom realizowanym w ramach Programu Bezpieczna Chemia, drugi poświęcony został Projektowi Chemia 4.0. Autorem obydwu inicjatyw jest Polska Izba Przemysłu Chemicznego.
Warsztaty w ramach Bezpiecznej Chemii otworzył pokaz praktyczny rozwiązania SPETOVALVE® firmy SPETECH®. Przedstawiono, jak innowacyjne rozwiązanie SPETECH® pozwala na zrobienie przeglądu instalacji bez zatrzymywania produkcji.
Następnie odbył się wykład ekspercki poświęcony bezpieczeństwu procesowemu, który poprowadził Phil Diver, Energy Engineering Leader z AIG.
Ekspert zwrócił uwagę, że w badaniu zagrożeń i ich potencjalnych skutków ważne jest posiadanie zmotywowanego i doświadczonego zespołu, a jako najczęstszą przyczynę występowania zagrożeń, na podstawie case study, wymienił nieprzestrzeganie procedur i brak kontroli ze strony kierownictwa. Podkreślił też, że PSM pomaga zapewnić, że firma spełnia standardy ESG.
Wykład był wstępem do Okrągłego Stołu „Process Safety Management w polskim przemyśle” moderowanego przez Przemysława Kuzakę, Starszego Inżyniera Ryzyka z PZU Lab oraz Aleksandrę Sutryk z PIPC, w którym wzięli udział m.in. Agnieszka Majchrzak (ORLEN), Paweł Dadasiewicz (GIOŚ), Mateusz Konopnicki (Grupa Azoty Polyolefins), Tomasz Klinkosz (UDT) oraz Paweł Janik (CNBOP).
Eksperci wskazali, że wdrożenie PSM to złożony i długotrwały proces, wymagający zaangażowania wielu działów firmy oraz wsparcia kierownictwa. Kluczowe jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich regulacji. Kultura bezpieczeństwa odgrywa fundamentalną rolę w minimalizowaniu zagrożeń. Zwrócono uwagę na wyzwania związane z utrzymaniem uwagi na bezpieczeństwie oraz trudności w kodyfikacji zasad, zwłaszcza przy zmieniających się władzach. Podkreślono, że przepisy to minimum, a PSM powinien zarządzać szerszym zakresem ryzyka.
Podczas kolejnego warsztatu Marek Hiero, dyrektor techniczny ds. Sprzedaży oraz Marek Kaźmierczak, przedstawiciel ds. Technicznych w Atest Gaz omówili znaczenie systemów detekcji gazów oraz rolę człowieka w kontekście bezpieczeństwa procesowego nowoczesnych instalacji chemicznych.
W części wydarzenia, która odbywała się po przerwie swoje warsztaty przeprowadzili ANWIL, Aon Polska i GRUPA WOLFF.
Marek Kubiak, kierownik Biura Technologii w ANWIL, przedstawił podstawowe funkcje systemów Advanced Process Control (APC) i Operator Training System (OTS) oraz obszary w spółce, w których zostały zaimplementowane, a także wnioski z wieloletniej eksploatacji obydwu, w których uwzględniono plusy i minusy implementacji systemów, takie jak redukcja energochłonności i emisyjności procesu oraz rozwinięcie możliwości praktycznego treningu operatorskiego poza DCS.
Z kolei Piotr Rudzki, Edyta Bugalska oraz Paweł Sośnicki z Aon Polska, na podstawie case study ataków sabotażowych w Europie omówili ryzyka związane z cyberprzestępczością, naruszeniem danych oraz terroryzmem i sabotażem, które stanowią realne zagrożenie, m.in. dla organizacji z branży chemicznej, a także tematy zarządzania nim, w tym środki zaradcze, ochronę, transfer oraz likwidację szkód.
Ostatni z warsztatów agendy Bezpiecznej Chemii poprowadzony przez Krzysztofa Szopę z Grupy Wolff poruszył tematy minimalnej energii zapłonu, która w przypadku takich gazów i pary cieczy palnych, jak wodór, metanol, n-heptan czy aceton wynosi od 0,019 mJ do 1,15 mJ. Omówione zostały również wymagania formalno-prawne, wynikające m.in. z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. „w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej”.
Uczestnicy zostali również zaproszeni na prezentację samochodu demonstracyjnego, gdzie odbył się pokaz na żywo rozwiązań elektrotechnicznych do stref zagrożenia wybuchem polskiej marki HARDO.
Cyberbezpieczeństwo i nowe technologie w Polskiej Chemii
Równolegle odbywały się warsztaty i prezentacje w ramach agendy Projektu Chemia 4.0.
Na pierwszy z nich zaprosili eksperci Dräger Polska. W warsztacie, który poprowadzili Michał Motyka, Head of Safety Division oraz Mateusz Seget, Inżynier Sekcji Wynajmu i Analiz Bezpieczeństwa, skupiono się na wykorzystaniu aplikacji Dräger Gas Detection Connect, z którą łączą się inne urządzenia spółki i pozwalają na monitorowanie potencjalnych zagrożeń w czasie rzeczywistym, przez co ograniczają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy mogli też wziąć udział w pokazie Safety Car, wyposażonego w różnorodne systemy bezpieczeństwa, umożliwiające m.in. detekcję gazu.
Konrad Wardziński, Senior Sales Specialist z ABB Polska przedstawił wyniki badań oraz statystyk związanych z cyberbezpieczeństwem przemysłowym, obszary architektury referencyjnej, które zabezpiecza ABB oraz cel tych działań. Podkreślił, że nie ma sposobu zapewniającego całkowite bezpieczeństwo i należy stosować zróżnicowane warstwy zabezpieczeń informatycznych i organizacyjnych. Najważniejsze w zapewnieniu cyberbezpieczeństwa w organizacji jest budowanie strategii i świadomości wśród pracowników.
Nie zabrakło również tematów legislacyjnych. Szkolenie w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze chemicznym, nowych obowiązków i wymagań regulacyjnych, w kontekście Dyrektywy NIS2 i ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) przeprowadził Piotr Filipowski, Managing Associate w Zespole Nowych Technologii i Cyberbezpieczeństwa z Kancelarii WKB Lawyers. Omówił m.in. obowiązki, które będą musiały spełnić podmioty wchodzące w skład KSC, w tym:
Emilia Zalewska-Czajczyńska, Starsza Specjalistka ds. Cyberpolicy z NASK, skupiła się z kolei na omówieniu podziału systemów AI ze względu na ich kategorie ryzyka, a także zakazanych praktykach stosowania AI w zakresie:
Kluczowe etapy procesu wdrożenia AI i widzenia maszynowego do poprawy bezpieczeństwa oraz najważniejsze aspekty, które warto rozważyć, aby skutecznie zmniejszyć ryzyko i wzmocnić odporność operacyjną omówił Wojciech Tubek, CEO Surveily AI. Podkreślił, że rozwiązania oparte na widzeniu komputerowym zapewniają całodobowy nadzór nad zagrożeniami, usprawniają raportowanie i pozwalają szybko eliminować niebezpieczne zachowania.
Tomasz Olczak, dyrektor Biura Technologii i Efektywności w Orlenie oraz Jakub Fudyma, kierownik projektu w Dziale ds. Technologii Chemicznej w Orlenie omówili wyzwania związane z wdrożeniem rozwiązań cyfrowych do monitorowania jakości i ilości nafty w instalacjach olefinowych podczas realizacji projektu non-capex.
Równolegle do dwóch części odbywających się po przerwie, rozpoczął się także Okrągły Stół Branży Chemicznej w sprawie Strategii ds. zrównoważonych chemikaliów (CSS).
Uczestnicy wydarzenia, na zakończenie warsztatów pierwszego dnia, mieli również możliwość odbycia wizyty studyjnej w Korporacyjnym Centrum Technologicznym ABB. Wycieczka obejmowała odwiedzenie pięciu laboratoriów poświęconych tematyce automatyki przemysłowej, elektromobilności, materiałom i zrównoważonemu rozwojowi, robotyce i sztucznej inteligencji oraz sensoryce i symulacjom.
O bezpieczeństwie i cyfryzacji przy kawie
Podsumowaniem wydarzenia było śniadanie biznesowe w formule moderowanych rozmów round table.
Piotr Filipowski (WKB Lawyers), specjalizujący się w zagadnieniach z zakresu prawa nowych technologii, rozmawiał z uczestnikami o nowych obowiązkach i wymaganiach regulacyjnych dot. cyberbezpieczeństwa.
Agnieszka Gajek (CIOP-PIB), ekspertka w obszarze przeciwdziałania poważnym awariom przemysłowym, poprowadziła dyskusję m.in. w obszarze sztucznej inteligencji w przemyśle.
O tym, w jakim kierunku zmierzają zakłady chemiczne w zakresie cyfryzacji procesów produkcyjnych w obrębie linii technologicznych rozmawiał z uczestnikami Szczepan Gorbacz, CEO w Amargo.
Daniel Kessler, ekspert ds. cyfryzacji przemysłu 4.0 Krakowskiego Parku Technologicznego i kierownik zespołu w hub4industry rozmawiał na temat metodyki wypracowywania planu transformacji, sposobów identyfikacji potencjałów rozwojowych, systemowego dojścia do planu rozwoju i metod oceny postępów wdrożeń.
Tomasz Klinkosz (UDT), ekspert w dziale oceny zgodności poruszył m.in. temat rozwoju technologii cyfrowych w obszarze zarządzania integralnością mechaniczną w zakładach przemysłowych.
Przemysław Kuzaka z PZU Lab rozmawiał o zarządzaniu ryzykiem operacyjnym i poprawie poziomu bezpieczeństwa w przemyśle.
Tomasz Michalak z IDEAS NCBR prowadził dyskusję na temat zagadnień związanych z bezpieczeństwem i wykorzystaniem uczenia maszynowego w przemyśle.
Dyskusje w zakresie usług inżynieryjnych i zaawansowanych uszczelnień technicznych poprowadził Grzegorz Rusak ze SPETECH®.
Kinga Skrzek (Platforma Przemysłu Przyszłości) rozmawiała o cyfryzacji procesów produkcyjnych w inteligentnych fabrykach przemysłu chemicznego.
O możliwościach wsparcia branży chemicznej w kontekście prac B+R i ich rezultatów rozmawiała natomiast Anna Tyburska-Staniewska, ekspertka w Dziale Strategii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...