2023-10-31
Włączanie alkoholi o krótkich łańcuchach do liposomów i ich wpływ na właściwości dwuwarstwy – to temat jednego z wystąpień podczas Europejskiej Konferencji Detergentowej, która odbyła się w trakcie kongresu SEPAWA w Berlinie. Prezentację przygotowała Fernanda Alvarado Galindo, pracująca naukowo w Institut Laue – Langevin.
Liposomy fosfolipidowe (PL) mają kluczowe znaczenie w farmakologii i kosmetyce. Zazwyczaj uzyskuje się je poprzez wstrzyknięcie do wody stężonego etanolowego roztworu PL (lub innego alkoholu). Późniejsze zastosowanie ścinania zmniejsza wielkość liposomów i czyni je stabilnymi koloidalnie. Po wstrzyknięciu lipidy i substancje czynne wchodzą w interakcję z cząsteczkami rozpuszczalnika przed usunięciem alkoholu.
W tym względzie zespół z Institut Laue – Langevin dokonał interesującej obserwacji podczas próby usunięcia etanolu z dyspersji PL metodą „szybkiej ultrafiltracji” (pięciokrotne podwojenie stężenia, a następnie dodanie wody w celu powrotu do pierwotnego stężenia, wszystko w ciągu jednej godziny), która prawie nie usunęła etanolu. Jednakże, poświęcając więcej czasu lub wykonując dializę przez noc, usuwanie EtOH okazało się niemal całkowicie skuteczne. Dlatego naukowcy zastanawiali się, w jakim stopniu alkohole mogą łączyć się z dwuwarstwą płynu, tak że szybkie usunięcie alkoholu nie jest możliwe
- W tym celu zbadaliśmy wpływ krótkołańcuchowych alkoholi (metanol, etanol o stężeniu ≥10% wag.) na liposomy PL i porównaliśmy ich wpływ z butanolem, dobrze znanym kosurfaktantem. Zauważyliśmy ogólną tendencję do zmniejszania wielkości cząstek w obecności alkoholi w wyniku rozpraszania światła. Co więcej, z pozbawionej modelu analizy krzywych rozpraszania neutronów pod małymi kątami (SANS), dostrzegliśmy dowody na włączenie rozpuszczalnika, to jest wody i alkoholu do dwuwarstwy, gdzie rozpuszczalnik stanowi około 20% dwuwarstw. Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że alkohole zmniejszają sztywność dwuwarstwy na podstawie eksperymentów z echem spinowym neutronów (NSE). Na koniec analizowaliśmy wpływ gliceryny, potencjalnej alternatywy dla alkoholi pierwszorzędowych na tworzenie liposomów. W przeciwieństwie do innych rozpuszczalników organicznych, glicerol prawie nie wpływał na wielkość cząstek liposomów, powodował usztywnienie dwuwarstwy i wydawało się, że nie przenika do rdzenia dwuwarstwy. Zrozumienie sposobu, w jaki alkohole w wysokich stężeniach oddziałują z fosfolipidami, dostarczyło nam niezbędnych informacji do opracowania bardziej stabilnych, ekologicznych i funkcjonalnych preparatów liposomalnych – podsumowała w trakcie SEPAWY Fernanda Alvarado Galindo. reprezentująca Institut Laue – Langevin.
WięcejSklep
“Chemia i Biznes” nr 6/2023
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2023
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2023
25.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Wpis zaawansowany w Katalogu Firm
861.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Kompozyt – Expo atrakcyjne dla branży
W Krakowie odbyła się 12 edycja Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i...
Nowości na Taropaku w Poznaniu
Ponad 10 tys. zwiedzających, 100 wystawców, liczne nowości i premiery – tak wyglądały Targi...
XII Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej dla ponad 190 osób
6 czerwca 2023 r. w Warszawie odbyła się 12 edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii...
Bogactwo nowości na in-cosmetics Global w Barcelonie
W Barcelonie odbyły się kosmetyczne targi in-cosmetics Global. To jedna z najważniejszych europejskich wystaw...