2021-01-28
Proces dekarbonizacji Polski będzie postępował i jest szansa, by w perspektywie 30 lat nasz kraj był neutralny emisyjnie. Wiąże się to jednak z wielkim wysiłkiem i kosztami.
W ocenie ekspertów McKinsey&Company, firmy zajmującej się doradztwem strategicznym, mimo niełatwego punktu startu w ostatnich dziesięcioleciach Polska rozpoczęła transformację systemu energetycznego. W kraju, którego PKB w ostatnich 30 latach rósł o ok. 4% rocznie udało się rozdzielić wzrost gospodarczy i wzrost emisji.
- Dekarbonizacja polskiej gospodarki to ogromne wyzwanie. Kraj nie ma wielu rzek, na których mogłyby powstać elektrownie wodne, a liczba godzin słonecznych wynosi 1,4-1,9 tys. rocznie, czyli o połowę mniej niż w Kalifornii. Złoża gazu ziemnego są niewielkie, a czynniki geopolityczne sprawiają, że import tego surowca na odpowiednią skalę jest wyzwaniem. Morze Bałtyckie pozwala na rozwój morskiej energetyki wiatrowej na północy kraju, ale to na południu znajdują się obszary najbardziej energochłonne. Polska nie ma także elektrowni atomowej, w odróżnieniu od innych państw UE z byłego bloku wschodniego, takich jak Bułgaria, Czechy, Węgry, Rumunia czy Słowacja. Energetyka w znacznej mierze oparta jest na węglu. Istotny udział w emisji gazów cieplarnianych kraju ma również rolnictwo – przekonują analitycy McKinsey&Company.
Dodają przy tym, iż dzisiaj potrzeba szybkiej dekarbonizacji jest coraz bardziej paląca, gdyż szansa na zatrzymanie globalnego ocieplenia poniżej 2 st. C szybko maleje. Aby ograniczyć do zera emisje dwutlenku węgla netto do 2050 r., który został przyjęty jako termin realizacji celów UE w tym zakresie, a także jest punktem odniesienia w porozumieniu paryskim, już w ciągu najbliższej dekady Polska musi czterokrotnie przyspieszyć dekarbonizację w porównaniu do tempa działań z poprzednich 30 lat. W latach 2030-2050 zmiany musiałyby być jeszcze bardziej dynamiczne. Osiągnięcie neutralności emisyjnej będzie wymagało dodatkowych inwestycji, których wartość w ciągu kolejnych 30 lat może sięgać 10-13 mld euro rocznie lub 1-2 proc. PKB. Pozyskanie i zainwestowanie takiego kapitału oraz skoordynowanie inwestycji będą na pewno dużym wyzwaniem dla władz kraju i biznesu.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...