2023-07-18
Austriacki Borealis sfinalizował sprzedaż swojego biznesu nawozowego. Nabywcą jest czeski Agrofert.
Przedmiotem transakcji pomiędzy Borealisem a Agrofertem jest zbycie działalności związanej z azotem, w tym nawozami, melaminą i technicznymi produktami azotowymi. Wartość transakcji to 810 mln euro.
Agrofert to czeska grupa działająca w wielu gałęziach przemysłu w Europie Środkowej, począwszy od chemii i rolnictwa po produkcję żywności. Generując skonsolidowany obrót w wysokości 10 miliardów euro w 2022 roku, grupa obejmuje ponad 200 firm i zatrudnia około 31 tysięcy osób. Jest także jednym z czołowych europejskich producentów nawozów azotowych, posiadającym zakłady produkcyjne w Niemczech, Czechach i na Słowacji. Dzięki dodaniu aktywów produkcyjnych Borealis w Austrii, Niemczech i Francji, a także kompleksowej sieci sprzedaży i dystrybucji, ta fuzja uzupełnia istniejące możliwości Agrofert w obsłudze klientów w branży nawozów i azotu technicznego w całej Europie. Dodatkowo sprzedaż poszerza dotychczasowe portfolio Agrofert o melaminę.
- W oparciu o tę transakcję powstanie teraz silna europejska firma, która zapewni stabilne dostawy nawozów, a w konsekwencji płodów rolnych i produktów spożywczych dla Austrii i Europy. Borealis będzie nadal koncentrować się na swojej podstawowej działalności polegającej na dostarczaniu innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie poliolefin i podstawowych chemikaliów oraz na transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym – komentuje Thomas Gangl, prezes firmy Borealis.
- Produkcja nawozów jest jednym z kluczowych segmentów grupy Agrofert i wierzymy w jej przyszłość w Europie. Naszym priorytetem będzie teraz integracja biznesu azotowego Borealis z grupą Agrofert, co pozwoli nam w przybliżeniu podwoić nasze moce produkcyjne i jednocześnie wejść na nowe rynki, czyli Francję, kraje Beneluksu, Bułgarię i Serbię. Naszym celem jako inwestora strategicznego jest rozwój istniejących operacji i dalsze inwestowanie w ich modernizację i zrównoważony rozwój, tak jak robimy to od wielu lat w Czechach, Niemczech i na Słowacji. Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zapewnienie rolnikom wystarczającej ilości nawozów wysokiej jakości w krajach, w których prowadzimy działalność. Jesteśmy świadomi naszego wpływu na środowisko i zobowiązań wynikających z dekarbonizacji – przekonuje Petr Cingr, wiceprezes zarządu Agrofert.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...