2024-05-15
MOL ukończył wartą 1,3 mld euro inwestycję w kompleks poliolowy w Tiszaújváros na Węgrzech. Dzięki temu będzie wytwarzać surowiec do produkcji wytrzymałych dóbr konsumenckich z tworzyw sztucznych, takich jak materace, formowane fotele samochodowe, izolacje do domów czy elastyczne podeszwy sportowych butów.
Nowa fabryka węgierskiego koncernu może pochwalić się możliwościami produkcyjnymi na poziomie 200 tys. ton polioli rocznie. Uruchomienie obiektu to zwieńczenie wieloletniego procesu inwestycyjnego. Umowę licencyjną pomiędzy MOL, thyssenkrupp i Evonik podpisano bowiem latem 2017 r., a kamień węgielny pod tę fabrykę wmurowano we wrześniu 2019 r. Najważniejsze komponenty zakładu przetransportowano do Tiszaújváros na przełomie 2019 i 2020 r., w dużej mierze transportem morskim, a następnie na miejscu instalowano kolejno jednostki wytwarzania nadtlenku wodoru, tlenku propylenu, polioli i glikolu propylenowego. Poza czterema najważniejszymi instalacjami, w skład zakładu wchodzą również pilotażowa fabryka polioli, laboratorium pracujące nad zapewnieniem jakości oraz zlokalizowane w miejscowości Százhalombatta centrum badawczo-rozwojowe.
– Jestem dumny z ukończenia kompleksu poliolowego. To był prawdziwie międzynarodowy projekt, przy którym w ostatnich sześciu latach pracowały tysiące ludzi, umożliwiając ukończenie największej inwestycji w historii Grupy MOL, a być może również w najnowszej historii Węgier. Przeszliśmy długą drogę, ale przed nami jeszcze więcej wyzwań. Kompleks poliolowy znacząco wzmocni pozycję naszej firmy i jej konkurencyjność, dzięki objęciu całego łańcucha wartości – od przerobu ropy naftowej, do produkcji polioli. Ta inwestycja przywraca też znaczenie Tiszaújváros w europejskim przemyśle chemicznym, czyniąc z miasta jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w regionie. Pozwoli to wzmocnić konkurencyjność naszego kraju oraz stymulować dalszy wzrost gospodarczy. Dzięki tej inwestycji, Węgry będą silniejsze, a sukces MOL to sukces całego kraju – powiedział Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL.
Przy projekcie pracował międzynarodowy zespół złożony z kilku tysięcy ekspertów, a prace inżynieryjne i projektowe były prowadzone w Niemczech, Tajlandii, Indiach i na Węgrzech. Wyposażenie fabryki pochodzi z 24 krajów. Na potrzeby budowy zużyto 75 tys. m3 betonu, 13 tys. ton stali, 2,5 tys. km przewodów i 700 km rur, co pochłonęło ponad 18 mln roboczogodzin. Węgierski rząd wsparł inwestycję kwotą 131,5 mln euro – 93,6 mln euro w postaci ulg podatkowych, z których można skorzystać po ukończeniu inwestycji oraz 37,9 mln euro grantu, przyznanego w oparciu o indywidualną decyzję rządu.
Poliole stanowią jeden z najbardziej pożądanych surowców, stosowanych w różnych branżach i sektorach od motoryzacyjnego, przez odzieżowy, po izolacje. Z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu wytrzymałych produktów konsumenckich.
Poliuretan wytwarzany z polioli stosowany jest m.in. do produkcji materacy piankowych, piankowych wypełnień siedzeń, sof czy foteli, a także sztywnych pianek do izolacji lodówek; do produkcji materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, zarówno w przypadku budynków jak i np. rur; do produkcji uszczelniaczy i klejów znanych ze sklepów budowlanych oraz elastycznych gumowych podeszew butów sportowych.
Fabryka w Tiszaújváros będzie wytwarzać poliole wykorzystując najbardziej efektywne i przyjazne środowisku metody, jakie są obecnie dostępne. Zgodnie z wyliczeniami MOL, zakład wniesie rocznie 150 mln euro do wyniku finansowego Grupy i zapewni wieloletnie zatrudnienie blisko 300 osobom.
Grupa MOL wzmacnia swój biznes chemiczny od blisko dekady: nowy zakład ekstrakcji butadienu został ukończony w 2015 r. kosztem 35 mld HUF, następnie, w 2018 r. firma ukończyła budowę zakładu produkującego gumę syntetyczną za 100 mld HUF. W 2016 r. ogłosiła zaś strategiczną zmianę, przygotowującą organizację na transformację energetyczną i erę po paliwach kopalnych, dzięki rozszerzeniu portfolio. W ramach największej, trzeciej fali inwestycji w biznes petrochemiczny, obok kompleksu poliolowego, najważniejszym elementem jest fabryka polipropylenu warta kolejnych 65 mld HUF oraz dalsze, trwające inwestycje o wartości blisko 2 mld euro, które zabezpieczą długoterminową przyszłość branży chemicznej.
Grupa MOL to zintegrowany, międzynarodowy koncern działający w sektorach naftowym, gazowym, petrochemicznym i detalicznym, z siedzibą w Budapeszcie na Węgrzech. Grupa jest aktywna w ponad 30 krajach, gdzie zatrudnia łącznie 25 tys. Osób. Prowadzi trzy rafinerie i dwa zakłady petrochemiczne w ramach zintegrowanego łańcucha dostaw na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji oraz sieć blisko 2400 stacji paliw w 10 krajach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Obecnie firma prowadzi produkcję w siedmiu krajach i posiada aktywa w 10 kolejnych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...