2023-07-07
Grupa Synthos realizuje szereg inwestycji, które doprowadza do istotnego wzmocnienia jej potencjału produkcyjnego.
W toku są dwa nowe zadania inwestycjne, tj. budowa drugiej linii nowoczesnego materiału izolacyjnego InVento o podwyższonych parametrach użytkowych, przede wszystkim oporu cieplnego oraz modernizacja instalacji kauczuku polibutadienowego dla przemysłu oponiarskiego w Schkopau w Niemczech. Obydwie inwestycje oparte są o wykorzystanie własnego know-how opracowanego i rozwiniętego w Synthos. Pierwsze zadanie ma być ukończone w roku 2024, natomiast instalacja PBR w Schkopau ma ruszyć w 2023.
Kontynuowane są także prace rozpoczęte już w 2021 r., takie jak budowa instalacji ekstrakcji butadienu oraz nowa inwestycja, której celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych dyspersji wodnych i klejów.
Pierwsza instalacja, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, realizowana jest w Płocku w oparciu o licencję firmy BASF. Projekt zrealizuje dla Synthos spółka Air Liquide Global E&C Solutions Poland w ramach kompleksowej usługi obejmującej prace projektowe, inżynieryjne, kompletację dostaw i budowę oraz nadzór nad procesem uruchomienia nowej instalacji. Uruchomienie instalacji do ekstrakcji butadienu i rozpoczęcie produkcji planowane jest w 2024 roku. Docelowo instalacja ma osiągnąć wydajność na poziomie 120 tys. ton rocznie. Budowa nowej instalacji do ekstrakcji butadienu jest niezwykle ważnym krokiem w kierunku zabezpieczenia surowcowego grupy kapitałowej Synthos.
Druga inwestycja zakłada budowę w Oświęcimiu nowej linii produkcyjnej dyspersji i klejów wraz z zapleczem magazynowym. Realizacja projektu zakończy się niebawem i pozwoli na zwiększenie zdolności produkcyjnych o około 17 tys. ton rocznie. Inwestycja pozwoli również na rozszerzenie obecnego portfolio o nowe ekologiczne dyspersje akrylowe i styrenowo-akrylowe przeznaczone głównie do wyrobów z zakresu chemii budowlanej (m.in. do farb typu premium w pierwszej klasie odporności na szorowanie na mokro oraz farb plamoodpornych), wodnych klejów akrylowych PSA (m.in. kleje do folii ochronnych, taśm maskujących) oraz powłok na drewno (m.in. pigmentowanych oraz transparentnych powłok na drewno odpornych na działanie UV). Na nowej instalacji planowana jest również produkcja zupełnie nowych klejów ekologicznych do drewna, znajdujących zastosowanie m.in. w produkcji drzwi, okien oraz mebli.
W ostatnim czasie Grupa kontynuowała również realizację zadania modernizacji i rozbudowy infrastruktury zakładowej w fabryce w Oświęcimiu. Działania modernizacyjno-inwestycyjne obejmowały wytwarzanie mediów energetycznych, w tym budowę instalacji CCGT do wytwarzania pary i energii elektrycznej, infrastrukturę procesów oczyszczania ścieków, infrastrukturę przesyłową oraz drogową.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...