2024-08-30
Grupa Azoty przygotowuje się do uruchomienia linii kwasu azotowego, co ma usprawnić jej działalność w obszarze nawozowym.
Grupa Azoty posiada obecnie sześć nowoczesnych linii granulacji mechanicznej (w Kędzierzynie, Tarnowie, Puławach), na których produkowane są nawozy o różnych konfiguracjach chemicznych i granulacjach. Domeną linii jest produkcja grubego - macro produktu, który jest przeznaczony nowoczesnym gospodarstwom rolnym.
- Koncepcja sześciu linii granulacji mechanicznej to projekt, który sięga 2013 roku, gdy rozpoczęliśmy przygotowania założeń do inwestycji. W ostatnich latach realizacja projektów z tego obszaru nie była w pełni zgodna z pierwotnymi planami, stąd na ten moment nie możemy mówić o pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych wszystkich sześciu linii. Kluczowe w tym zakresie jest uruchomienie piątej linii kwasu azotowego, co zgodnie z harmonogramem powinno nastąpić jesienią tego roku i do tego dążymy. Komercyjny start inwestycji pozwoli nam na pełne wykorzystanie dostępnych zdolności produkcyjnych, a także dalszy rozwój portfolio produktowego Grupy Azoty. W toku są zaawansowane prace nad kolejnym produktem – za nami pozytywne testy w Puławach i w Kędzierzynie-Koźlu. Nowy produkt jeszcze w tym roku powinien trafić na rynek – mówi Hubert Kamola wiceprezes Grupy Azoty S.A, odpowiedzialny m.in. za obszar Agro i prezes Grupy Azoty Puławy.
Nowa linia kwasu azotowego powstała w Puławach. Budżet inwestycji sięgnął 695 mln zł. Projekt ma na celu zwiększenie efektywności produkcji kwasu azotowego oraz poprawę ekonomiki wytwarzanych na jego bazie nawozów. Nowa linia kwasu o zdolności produkcyjnej 1000 ton/dobę docelowo umożliwi zwiększenie zdolności produkcji kwasu azotowego i neutralizacji, a w konsekwencji wytwarzanie wysokiej jakości nawozów granulowanych (macro) dla nowoczesnych technologii nawożenia. Pozwoli również na płynne przeprowadzenie modernizacji istniejących linii kwasu azotowego (I, II, III, IV) oraz pełne dociążenie dwóch linii saletry granulowanej mechanicznie.
Piąta linia kwasu będzie w pełni zintegrowana z instalacją neutralizacji o wydajności 1300 ton na dobę.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...