2025-03-25
W Norymberdze rozpoczęły się targi European Coatings Show dla przemysłu powłokowego. Pierwszego dnia odbyły się liczne konferencje, których celem jest przedstawienie postępów technologicznych dokonujących się w branży powłok.
Odbywające się w trakcie European Coatings Show wykłady dotyczyły zrównoważonych formuł żywic epoksydowych, nowych środków współutwardzających do ulepszonych powłok epoksydowych oraz podgrzewanych powłok przeznaczonych do ochrony przed lodem w samolotach. Ponadto omawiano postęp w zakresie folii biopolimerowych do pakowania żywności i biopochodnych powłok utwardzanych promieniami UV. Na tych dwóch przykładach wskazano dążenie do bardziej zrównoważonych i funkcjonalnych rozwiązań w branży. Z kolei skupienie się na farbach wodorozcieńczalnych pokazało, w jaki sposób architektoniczne powłoki poliuretanowe biopochodne ewoluują, aby sprostać wymaganiom środowiskowym i wydajnościowym.
W dziedzinie powłok funkcjonalnych prelegenci przedstawili innowacje w zakresie powłok hydrofobowych i samoczyszczących, roztworów antygraffiti i modyfikacji powierzchni przy użyciu kontrolowanych struktur nanocząsteczkowych w celu zwiększenia trwałości i wydajności aplikacji. Dalsze dyskusje koncentrowały się na synergistycznej ochronie UV dla wydłużenia trwałości powłoki, nanokompozytach bez PFAS jako zamiennikach proszków PTFE oraz powłokach sol-żel przeciwdrobnoustrojowych, które otwierają nowe możliwości dla zastosowań wymagających higieny.
Osobne miejsce poświęcono technologiom utwardzania promieniowaniem, z uwzględnieniem nowych tlenków acylofosfiny zapewniających lepszą fotoinicjację, jak również uwzględnieniem postępów w odpornych na zarysowania powłokach utwardzanych diodami LED oraz bioinicjatorów do żywic utwardzanych promieniowaniem UV.
Podkreślono potencjał oleju bawełnianego jako zielonej alternatywy dla powłok i oligomerów UV na bazie alkoholu cukrowego, wraz z rozwojem estrów neodekanoianowych jako kluczowych składników rozcieńczalników utwardzanych promieniowaniem.
Opróćz tego skupiono się na powłokach na bazie wody. Prowadzono dyskusje na temat polimerów emulsyjnych utwardzanych w niskiej temperaturze, zastosowaniach fibrylowanej celulozy w celu poprawy właściwości fizycznych i reologicznych w powłokach elastomerowych oraz zoptymalizowanych emulgatorach mających na celu bardziej zrównoważone formulacje alkidowe na bazie wody.
Wskazano na nowość, jaką są wewnętrznie trudnopalne polimery akrylowe i winylowe, wraz z zaawansowanymi wodnymi środkami koalescencyjnymi akrylowymi.
Z kolei podczas sesji poświęconych powłokom samochodowym zbadano optymalizację partii opartą na sztucznej inteligencji, wysokowydajne składniki powłok przemysłowych oraz najnowsze osiągnięcia w technologii pigmentów o ultracienkich efektach. Przedstawiono nową metodę korelacji kątów styku z wydajnością przyczepności, a także omówiono obowiązki regulacyjne wynikające z ESPR i CSRD.
Badania nad dwuskładnikowymi lakierami bezbarwnymi akrylowymi dostarczyły dalszych informacji na temat optymalizacji wydajności.
Powłoki poliuretanowe również odnotowały znaczące zainteresowanie, zwłaszcza w kontekście tematyki hybrydowych pigmentów tlenku żelaza i tlenku cynku dla zwiększonej stabilności i odporności na promieniowanie UV, wysokowydajnych dyspersji polioli akrylowych i zrównoważonych powłok poliuretanowych na podłogi.
Dalsze dyskusje dotyczyły polioli na bazie CNSL do formulacji o niskiej zawartości lotnych związków organicznych, modyfikowanych kwasem garbnikowym żywic poliuretanowych rozpuszczalnych w wodzie oraz analiz porównawczych żywic akrylowych na bazie itakonu i konwencjonalnych żywic akrylowych.
Wnioski wyciągnięte z tych sesji uwypukliły kluczowe trendy, które napędzają branżę powłok w kierunku zrównoważonego rozwoju, zgodności z przepisami i wysokowydajnych rozwiązań dla różnych zastosowań.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...