2023-12-12
Firmy OMV i Interzero rozpoczęły inwestycję związaną z budową, zapowiadanej jako największa w Europie, sortowni odpadów tworzyw sztucznych przeznaczonych do recyklingu chemicznego. Wydajność zakładu sięgnąć ma 260 tys. ton rocznie. Obiekt ma być gotowy w 2026 r.
OMV to zintegrowana firma z siedzibą w Wiedniu zajmująca się energią, paliwami i surowcami, chemikaliami i materiałami. Z kolei Interzero to wiodący europejski dostawca rozwiązań o obiegu zamkniętym. Obydwie firmy zainaugurowały projekt budowy sortowni odpadów tworzyw sztucznych do recyklingu chemicznego w Walldürn w Badenii-Wirtembergii w Niemczech. Recykling chemiczny to technologia przyszłości, która obok konwencjonalnego recyklingu mechanicznego może znacznie zwiększyć odsetek ponownie wykorzystywanych tworzyw sztucznych i uchronić cenne surowce przed spaleniem. Największa w Europie sortownia odpadów powstać ma kosztem 170 mln euro.
- Ten projekt wyznacza początek nowej ery w recyklingu tworzyw sztucznych. We współpracy z naszym partnerem OMV wykorzystujemy opracowany przez nas innowacyjny proces recyklingu, który pozwala nadać drugie życie tworzywom sztucznym, obecnie spalanym w procesie recyklingu chemicznego. Jestem przekonany, że dzięki recyklingowi chemicznemu wskaźnik recyklingu w Niemczech będzie mógł znacznie wzrosnąć w przyszłości. To przybliża nas o kolejny duży krok do naszej wizji świata bez odpadów – powiedział Axel Schweitzer, prezes Interzero.
Sortownia będzie pierwszą tego rodzaju, produkującą na dużą skalę przemysłową surowce do recyklingu chemicznego. Wykorzystywana w niej będzie opracowana przez OMV nowoczesna technologia ReOil®. To innowacja w zakresie recyklingu chemicznego, która przekształca mechanicznie nienadające się do recyklingu odpady tworzyw sztucznych w olej pirolityczny, czyli cenny surowiec. Materiałem wejściowym do systemu sortowania są głównie mieszane tworzywa sztuczne, które nie nadawały się jeszcze do recyklingu, zwłaszcza pochodzące z selektywnej zbiórki za pośrednictwem żółtego worka i żółtego pojemnika na śmieci w Niemczech.
Poprzez uruchomienie nowej sortowni partnerzy dostarczą surowiec do produkcji poliolefin pierwotnych. Ten innowacyjny proces sortowania umożliwia ekstrakcję frakcji bogatej w poliolefiny ze strumienia odpadów, który obecnie trafia do recyklingu termicznego. Jeśli chodzi o hierarchię postępowania z odpadami, uwaga skupiona jest na stosowanych tutaj zużytych tworzywach sztucznych, które nie nadają się do recyklingu mechanicznego. Dzięki temu recykling chemiczny nie będzie konkurował z recyklingiem mechanicznym. Proces sortowania zastosowany w nowej sortowni został już przetestowany na skalę przemysłową, a produkt został pomyślnie przetworzony jako surowiec w pilotażowej instalacji ReOil® firmy OMV.
Interzero posiada w Niemczech pięć sortowni lekkich opakowań i sortuje około jednej trzeciej lekkich odpadów opakowaniowych w Niemczech w ilości ponad 800 tys. ton rocznie. Oznacza to, że firma posiada obecnie największe możliwości sortowania w Europie.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...