2024-02-12
Koncern BASF na zlecenie Europejskiej Agencji Chemikaliów przeprowadzi badania nad alternatywami dla testów na zwierzętach. W ten sposób poddane ocenie naukowej zostaną nowe technologie, będące alternatywami dla testów na zwierzętach zostaną.
Badania to efekt tego, iż ECHA chce jeszcze bardziej ograniczyć liczbę doświadczeń na zwierzętach, które to są wymagane do oceny bezpieczeństwa substancji chemicznych. Agencja zleciła konsorcjum, składającemu się m.in. z firmy BASF, przeprowadzenie badań naukowych na temat wiarygodności i przydatności metodologii nowego podejścia (NAM) jako alternatywy dla testów na zwierzętach oraz promowanie stosowania takich metod w przyszłości. Celem zamówienia jest uzyskanie akceptacji przez organy regulacyjne dodatkowych NAM, skupiających się na technologiach biologii molekularnej (OMICS i toksykokinetyka), a tym samym dalsze ograniczenie liczby badań na zwierzętach prowadzonych w ramach ocen bezpieczeństwa substancji chemicznych. Umowa będzie obowiązywać przez sześć lat, a jej łączna wartość dofinansowania ECHA wyniesie 4,2 mln euro.
BASF wesprze Agencję w opracowywaniu wytycznych, które można będzie wykorzystać do wiarygodnego przewidywania właściwości substancji, w przypadku których nie ma jeszcze wystarczających informacji na temat bezpieczeństwa. Do sformułowania takich przewidywań podejście oparte na grupowaniu i podejściu przekrojowym wykorzystuje istniejące dane dotyczące bezpieczeństwa substancji strukturalnie podobnych. To podejście jest już stosowane w celu uzupełnienia luk w danych w rejestracjach na mocy rozporządzenia UE w sprawie chemikaliów REACH.
- Chcielibyśmy ją dalej rozwijać, na przykład poprzez zastosowanie metod biologii molekularnej. Jeżeli prawidłowo zastosuje się grupowanie i podejście przekrojowe, to potem nie ma już potrzeby testowania każdej substancji na zwierzętach. Dzięki temu będziemy mogli jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę badań na zwierzętach i koszty ocen bezpieczeństwa – tłumaczy Hennicke Kamp, dyrektor BASF Metabolome Solutions.
Głównym celem badań jest ocena wartości informacyjnej technologii OMICS w ocenach bezpieczeństwa chemicznego. Technologie te można wykorzystać do badania m.in. aktywacji genów (transkryptomika) lub całych procesów metabolicznych (metabolomika) w hodowanych komórkach lub żywym organizmie. Dzięki technologiom OMICS badacze mogą mierzyć wiele różnych zmian w próbce biologicznej, aby ekstrapolować, czy substancje mają potencjalnie niebezpieczne działanie. Transkryptomika może na przykład określić, jak zmienia się aktywność genów po ekspozycji na określoną substancję. Naukowcy mogą następnie wyciągnąć wnioski na temat zmian w komórkach lub narządach. Technologie metabolomiczne można wykorzystać do badania produktów metabolicznych w komórkach, takich jak aminokwasy, lipidy czy hormony. Jeśli te zmiany zachodzą, można ocenić stan zdrowia organizmu, podobnie jak ma to miejsce w trakcie diagnostycznego badania krwi w gabinecie lekarskim.
Celem zespołu badawczego jest ustalenie, w jakich warunkach technologie OMICS mogą w sposób niezawodny zapewnić istotne i powtarzalne wyniki oceny bezpieczeństwa substancji chemicznych. Organy regulacyjne powinny wówczas mieć możliwość sprawdzenia tych ustaleń podczas oceny substancji. Mogłoby to również w przyszłości jeszcze bardziej zmniejszyć liczbę badań na zwierzętach.
W ramach projektu ocenione zostaną także metody przewidywania toksykokinetycznego zachowania substancji w organizmie, w tym sposobu ich wchłaniania, dystrybucji i wydalania, a także oceny akumulacji i degradacji substancji. Metody te obejmują podejścia do modelowania obliczeniowego, tak zwane modele kinetyczne oparte na fizjologii (PBK). Aby ułatwić zastosowanie i wdrożenie takich danych modelowania PBK w toksykologii regulacyjnej, konsorcjum oceni przydatność modeli PBK i ich parametrów wejściowych, w szczególności in silico (w komputerach) i in vitro (eksperymenty na komórkach, tkankach lub narządach i izolowany w kontrolowanych warunkach poza organizmem) parametry toksykokinetyczne.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...