2024-08-16
Jak tłumaczy Jacek Misiejuk, prezes zarządu Enel X Polska, sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych, gumy i metalu wybija się na tle krajowej branży przetwórczej, od wielu już lat zachowując wyraźną dynamikę wzrostu. Dzieje się tak mimo obiektywnych trudności, m.in. utrzymujących się na wysokim poziomie cen energii czy dynamicznego rozwoju legislacji ukierunkowanej na ograniczenie emisji przez firmy przetwórcze i szeroko pojęty sektor przemysłowy. Duże zapotrzebowanie na energię w połączeniu z dążeniem do stworzenia cyrkularnego i neutralnego klimatycznie systemu stawia jednak przed branżą niebagatelne wyzwania inwestycyjne.
- Niezbędna ewolucja rynku, nastawiona m.in. na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii oraz optymalizację jej zużycia, musi uwzględniać konieczność zachowania elastyczności w procesach produkcyjnych, aby móc reagować na zmieniające się w czasie potrzeby klientów, zapewniać skalowalność produkcji i zachować konkurencyjność. Jednym z rozwiązań, któremu branża przygląda się coraz uważniej, są programy Demand Side Response, czyli czasowa redukcja zapotrzebowania na energię elektryczną w odpowiedzi na wezwanie operatora sieci elektroenergetycznej. Sytuacja taka może mieć miejsce w przypadku wystąpienia krytycznych braków mocy w systemie, co dotąd – od kilku lat trwania programu – zdarzyło się jeden raz. Udział w programie związany jest z odpowiednim wynagrodzeniem dla firmy, która dobrowolnie do niego przystąpi - komentuje Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.
Z jego słów dowiadujemy się, że już 87% przedstawicieli polskich przedsiębiorstw z sektora przetwórstwa przemysłowego słyszało o programach DSR, a 7% zamierza je wdrożyć. Branża przetwórstwa dzięki uczestnictwu w programie może uzyskać dodatkowe oszczędności praktycznie z zerowym ryzykiem.
- Regularnie prowadzone przez Enel X badania rynku pokazują, że działania optymalizujące zarządzanie energią i jej kosztami są istotnym elementem strategii przedsiębiorstw. To potencjał, który warto wykorzystać do przyspieszania transformacji – nie tylko sektora przetwórstwa przemysłowego, ale też całej polskiej energetyki. Mała redukcja zapotrzebowania jednej firmy może bowiem znaczyć bardzo dużo, gdy jednocześnie wiele firm zrobi to samo. Chodzi o uzyskanie efektu skali niewielkim kosztem i przy niskim ryzyku dla firm, lecz za odpowiednim wynagrodzeniem. W Polsce DSR na rynku mocy to jest już blisko 1,5 tys. MW. Można więc powiedzieć, że zagregowane możliwości redukcji stworzyły w Polsce potężny nowy wirtualny blok energetyczny, zapewniający rezerwy mocy na wypadek jej krytycznych deficytów - ocenia prezes Enel X Polska.
Sektor przetwórstwa tworzyw sztucznych ma mieć w tym swój coraz bardziej rosnący udział.
- Jako doświadczony agregator DSR dostrzegamy niewykorzystany jeszcze przez branżę potencjał. Wyzwaniem pozostaje edukacja i wzrost świadomości uczestników rynku. Przedstawiciele wielu firm obawiają się m.in. zakłóceń w działalności produkcyjnej oraz kosztów związanych ze szkoleniami i reorganizacją pracy. Wydaje się, że obawy te wynikają przede wszystkim z braku wystarczającej wiedzy na temat rzeczywistego funkcjonowania programów DSR. Doświadczenia firm, które od wielu lat uczestniczą w programie, wskazują jednoznacznie na wyjątkowo niski poziom ryzyka w połączeniu z wymiernymi korzyściami finansowymi, technologicznymi, środowiskowymi i wizerunkowymi, jakie odnoszą firmy przemysłowe, produkcyjne i przetwórcze. Dlatego tak ważne jest wsparcie w pokonywaniu tych barier oraz stałe zwiększanie dostępu do wiedzy na temat korzyści wynikających z udziału w programie DSR, przy braku ryzyka - podsumowuje Jacek Misiejuk, prezes Enel X Polska.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...