2024-07-05
Koncern BASF przekazał do wiadomości, że aby jeszcze bardziej ograniczyć emisję CO2, opracowuje zupełnie nowe technologie produkcji bezemisyjnej i niskoemisyjnej.
- Chcąc w pełni wykorzystać swój potencjał, potrzebujemy dużych ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Główny nacisk położony jest tutaj na podstawowe chemikalia, których produkcja często wiąże się z dużą emisją gazów cieplarnianych. Dotyczy to na przykład krakerów parowych, które wykorzystują duże ilości energii do rozbicia ropy naftowej na olefiny i związki aromatyczne. W 2023 r. poczyniliśmy tu znaczne postępy, budując instalację demonstracyjną elektrycznie podgrzewanych pieców do krakingu parowego - tłumaczą przedstawiciele największej chemicznej firmy świata.
Kolejnym ważnym materiałem podstawowym w przemyśle chemicznym jest wodór, który dotychczas wykorzystywano w BASF głównie jako surowiec. Jednym z powszechnych, ale emisyjnych sposobów otrzymywania wodoru jest reforming parowy. Teraz jednak BASF testuje już alternatywny proces – pirolizę metanu – w Ludwigshafen w Niemczech. Proces ten jest praktycznie bezemisyjny, jeśli wykorzystuje się energię odnawialną i wymaga znacznie mniej energii elektrycznej w porównaniu z innymi metodami, takimi jak elektroliza wody.
- Pomyślnie przetestowaliśmy nową koncepcję reaktora w zakładzie pilotażowym, który został oddany do użytku w 2021 r., pokonując w ten sposób pierwszą ważną przeszkodę techniczną w dalszym skalowaniu. Ponadto w 2023 roku wspólnie z firmą Siemens Energy rozpoczęliśmy budowę elektrolizera wody PEM (membrana do wymiany protonów) o mocy 54 MW w zakładzie w Ludwigshafen. Elektrownia zasilana energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii zacznie działać w 2025 roku. Oczekuje się, że wyprodukuje do 8 tys. ton bezemisyjnego wodoru, a tym samym zmniejszy emisję gazów cieplarnianych w zakładzie nawet o 72 tys. ton rocznie - brzmi zapewnienie ze strony władz koncernu.
BASF będzie wykorzystywał wytwarzany wodór przede wszystkim jako surowiec do wytwarzania produktów o zmniejszonym śladzie węglowym.
Ponadto przedstawiciele firmy zdradzili, że spodziewają się w przyszłości nowych zastosowań wodoru, takich jak wykorzystanie energii, a co za tym idzie trendu w kierunku zwiększania zapotrzebowania na wodór. Dostęp do dużych ilości niskoemisyjnego lub bezemisyjnego wodoru po konkurencyjnych cenach staje się zatem dla BASF coraz ważniejszy.
Kolejnym obszarem zainteresowania technologicznego BASF jest wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).
- Obecnie bierzemy udział w projekcie przemysłowym CCS w zakładzie w Antwerpii w Belgii, co stanowi pierwszą fazę projektu Antwerp@C, który mógłby umożliwić firmie BASF uniknięcie emisji do 1 miliona ton CO2 do atmosfery każdego roku z produkcji. Wspólnie z firmą Yara oceniamy także rozwój i budowę na skalę światową zakładu produkcyjnego niskoemisyjnego niebieskiego amoniaku z wykorzystaniem CCS w Stanach Zjednoczonych. Około 95% CO2 powstającego w procesie produkcyjnym ma zostać wychwytywane i trwale składowane w ziemi - poinformował koncern BASF.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 1/2025
20.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...