2019-07-11
Grupa Azoty ZAK wprowadziła do oferty plastyfikatory specjalistyczne Adoflex i Oxovilen. To kolejny etap rozwoju kędzierzyńskiego Segmentu OXO, opartego na budowie gamy nieftalanowych, specjalistycznych produktów. Wcześniej spółka opracowała i wdrożyła do produkcji pierwszy polski plastyfikator nieftalanowy - Oxoviflex, dzięki któremu zajmuje czołowe miejsce w gronie europejskich wytwórców.
Adoflex i Oxovilen wytwarzane są na nowej wielofunkcyjnej instalacji o wydajności 10 tys. ton rocznie. Powstają w ramach projektu o nazwie „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego".
– Podejmowane w Grupie Azoty ZAK inwestycje są efektem konsekwentnej realizacji strategii Grupy Azoty, nakreślającej kierunki działań do roku 2020. Aby dostosować się do obecnych wymagań rynkowych i legislacyjnych, wzbogacamy portfolio produktowe o plastyfikatory nieftalanowe i specjalistyczne. W ostatnich miesiącach zwiększyliśmy również moce produkcyjne plastyfikatora Oxoviflex. Wprowadzanie oferty estrów specjalnych to kolejny, naturalny krok na ścieżce rozwoju Segmentu OXO – podkreśla Sławomir Lipkowski, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK.
- Adoflex i Oxovilen to pierwsze spośród oczekiwanych efektów pracy nowej instalacji. Dzięki swoim parametrom przeznaczone są do specyficznych zastosowań, co sprawia, że w zestawieniu z bazowym plastyfikatorem Oxoviflex stanowią o komplementarności oferty Segmentu OXO. Liczymy, że nowe produkty przyczynią się do ugruntowania naszej pozycji rynkowej, a zainteresowanie nimi przełoży się na wyniki osiągane przez spółkę - dodaje Artur Kamiński, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za finanse w Grupie Azoty ZAK.
Adoflex, ze względu na bezpieczny profil toksykologiczny, rekomendowany jest do użytku podczas produkcji materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością (w szczególności folii spożywczych z PCW), a także produkcji węży ogrodowych, kabli oraz tkanin powlekanych. Może być również stosowany jako rozpuszczalnik w branży kosmetycznej oraz przy produkcji lakierów. Oxovilen znajduje zastosowanie m.in. w produkcji wykładzin z PCW, klejów i uszczelniaczy oraz tuszów i atramentów.
W ramach dalszej rozbudowy oferty Segmentu OXO, w przyszłości na nowej linii produkcyjnej wytwarzane będą kolejne plastyfikatory. Oficjalne otwarcie instalacji oraz podsumowanie projektu estrów specjalnych planowane jest w 2020 r.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...