2021-01-21
Gospodarka grecka to jedna z największych ofiar globalnego kryzysu finansowego, która strukturalnie słaba i poobijana wkroczyła w równie dotkliwy kryzys COVID-19. Pogłębiające się problemy ekonomiczne i sytuacja finansowa gospodarstw domowych przez wiele lat niekorzystnie wpływały na koniunkturę na tamtejszym rynku chemikaliów konsumpcyjnych. Rynek ten przez silne uzależnienie od importu pozostaje jednak atrakcyjny dla wielu dostawców z innych krajów.
Rynek po poważnych przejściach
Grecja nie należy do topowych destynacji dla polskich eksporterów chemikaliów konsumpcyjnych. W 2019 roku wyeksportowano tam z Polski kosmetyki i artykuły chemii gospodarczej o łącznej wartości blisko 40 mln euro, co plasowało ten kraj w trzeciej dziesiątce najważniejszych kierunków sprzedaży zagranicznej krajowej branży (z 0,7% udziałem w jej łącznym eksporcie). Sprzedaż na analizowany rynek nie wykazuje również szczególnie wysokiej dynamiki rozwojowej – jej średnioroczne tempo w latach 2014-2019 wyniosło ok. 4% i było ok. dwukrotnie słabsze niż przeciętna dynamika całego polskiego eksportu kosmetyczno-detergentowego. Ekspansja polskich firm na ten południowy rynek natrafia najwyraźniej na różnego rodzaju bariery.
Najważniejszą z nich są problemy gospodarcze, jakie Grecja przeżywa od czasów poprzedniego globalnego kryzysu. Kraj ten jest najbardziej zadłużoną gospodarką Starego Kontynentu – dług publiczny stanowił tu w 2019 roku aż blisko 180% PKB (vs. 46% w Polsce). Wynikająca stąd konieczność konsolidacji fiskalnej wywierała w ostatnich latach bardzo niekorzystny wpływ na sytuację tutejszych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Grecja jest jednym z zaledwie dwóch krajów (obok Włoch) w Unii Europejskiej, w których PKB za ubiegły rok był nadal niższy niż u progu poprzedniego kryzysu w 2008 roku (i to aż o ponad 20%). Bezrobocie jest tu wciąż najwyższe w Europie, po ostatnich zawirowaniach związanych z kryzysem COVID-19 wynosząc ok. 18% (vs. zaledwie 3% w Polsce, wg metodologii Eurostatu). Problemy te nie mogły nie odbić się na konsumpcji prywatnej, która znajduje również odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na wyroby takie, jak chemia gospodarcza czy kosmetyki. W konsekwencji, pomimo iż w drugiej połowie dekady gospodarka grecka zaczęła powoli powracać na właściwe tory, import chemikaliów konsumpcyjnych do tego kraju rósł wprawdzie w stabilnym, lecz relatywnie wolnym tempie ok. 4% rocznie (a więc analogicznym jak średnioroczna dynamika polskiego eksportu do tego kraju).
Pomimo skutecznej walki z pandemią jej ekonomiczne skutki silniejsze niż na północy Europy
Kolejny kryzys gospodarczy, tym razem związany z pandemią COVID-19, przyszedł w momencie, gdy gospodarka grecka zaczynała już powoli stawać na nogi. W 2018 r. i 2019 r., w kolejnych kwartałach notowała ona już całkiem solidne wzrosty. Kraj, silnie uzależniony od wpływów z turystyki, nie mógł jednak nie ucierpieć w efekcie surowych restrykcji przeciwdziałających rozwojowi epidemii, a ograniczających wjazd obywateli innych krajów, jak również z powodu czynników psychologicznych, powstrzymujących dużą część turystów przed normalną aktywnością. Greckie PKB zmalało w drugim kwartale 2020 roku aż o 15% r/r i był to jeden z gorszych wyników w całej Unii Europejskiej. Załamanie to nie pozostało bez wpływu na popyt na chemikalia konsumpcyjne. Ich import w całym pierwszym półroczu zmalał o ok. 8% r/r. Znacznie gorzej na kryzys zareagował rynek kosmetyczny – w tym przypadku import zmalał w I półroczu 2020 r. aż o 12% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
W przypadku chemii gospodarczej popyt okazał się znacznie stabilniejszy, co wiązało się z charakterem tych dóbr – zaspokajających podstawowe potrzeby w zakresie higieny i dezynfekcji pomieszczeń, do której w dobie pandemii zaczęto przywiązywać nawet zwiększoną wagę. W kryzysowych warunkach grecki import detergentów utrzymał się w pierwszej połowie roku praktycznie na poziomie tego z roku 2019.
CAŁY ARTYKUŁ DOSTĘPNY JEST W NR 4/2020 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...