2024-09-23
Koncepcja Verbund to flagowy wyróżnik koncernu BASF. Czym jednak w istocie to Verbund tak naprawdę jest?
- Nasza unikalna koncepcja Verbund jest jedną z największych zalet BASF. Jej zasadą przewodnią jest dodawanie wartości poprzez efektywne wykorzystanie zasobów. W koncepcji Verbund zakłady produkcyjne, przepływy energii i materiałów, logistyka i infrastruktura zakładu są ściśle zintegrowane. BASF obecnie prowadzi sześć zakładów Verbund na całym świecie: dwa w Europie, dwa w Ameryce Północnej i dwa w Azji. Zakład Verbund w Ludwigshafen w Niemczech jest największym na świecie kompleksem chemicznym, należącym do jednej firmy i został opracowany jako zintegrowana sieć. Koncern buduje też siódmy zakład Verbund w Zhanjiang w chińskiej prowincji Guangdong - wyjaśniają przedstawiciele BASF.
System Verbund tworzy wydajne łańcuchy wartości, które rozciągają się od podstawowych chemikaliów aż po produkty przemysłowe i finalne produkty konsumenckie. W tym systemie procesy chemiczne wykorzystują energię bardziej efektywnie, osiągają wyższe wydajności produktów i oszczędzają zasoby. Produkty uboczne jednego procesu są wykorzystywane jako materiały wyjściowe do innych procesów. Pozwala to oszczędzać surowce i energię, unikać emisji, obniżać koszty logistyczne i wykorzystywać synergie. BASF prowadzi 228 dodatkowych zakładów produkcyjnych na całym świecie, ale sześć zakładów Verbund wytwarza ponad 50% jego wolumenów. Świadczy to o znaczeniu i sile koncepcji Verbund w ramach BASF.
Łańcuchami wartości w zintegrowanych strukturach Verbund można sprawnie sterować, aby oszczędzać zasoby i ograniczać emisję CO2. W 2023 r. firma pokryła 51% swego zapotrzebowania na energię elektryczną za pomocą własnych turbin gazowych i parowych w wysoce wydajnych elektrociepłowniach. W porównaniu z oddzielnym wytwarzaniem pary i energii elektrycznej zaoszczędzono w ten sposób 10,8 mln MWh paliw kopalnych i uniknięto 2,2 mln ton emisji dwutlenku węgla. W 2023 r. wewnętrznie generowana energia w Grupie BASF miała ślad węglowy wynoszący około 0,26 ton CO2 na MWh energii elektrycznej i była niższa od współczynnika krajowej sieci w większości zakładów BASF.
System Verbund jest również kluczowy dla zoptymalizowanego pod kątem emisji dwutlenku węgla zaopatrzenia w energię w zakładach. Na przykład ciepło odpadowe z procesu produkcyjnego jednej elektrowni jest wykorzystywane jako energia w innych elektrowniach. Verbund zaoszczędził około 17,3 mln MWh w 2023 r., co przekłada się na 3,5 mln ton mniej CO2 uwolnionego do atmosfery. Dzięki skojarzonemu wytwarzaniu energii i pary, a także stale optymalizowanemu systemowi Energy Verbund, BASF był w stanie uniknąć łącznie 5,7 mln ton emisji CO2 w 2023 r.
Pomimo swojej złożoności, Production Verbund może elastycznie reagować na wahania popytu i zmieniające się warunki ramowe. BASF ma również elastyczność w dostosowywaniu swoich struktur Verbund, co zostało udowodnione w lutym 2023 r. w celu poprawy konkurencyjności zakładu w Ludwigshafen. W ramach tych działań do końca 2023 r. zamknięto następujące zakłady: kompleks TDI, jedną fabrykę amoniaku, fabrykę melaminy i zakład nawozowy. Dalsze wyłączenia będą wdrażane stopniowo do końca 2026 r.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...