2023-11-01 / Autor: Aleksandra Gorbal, technolog / pełnomocnik ds. jakości, Dr Koziej sp. z o.o. sp.k.
Upcykling poprzez odzyskiwanie elementów produkcji rolnej przeznaczonych do zniszczenia lub dewaluacji jest szczególnie korzystny dla środowiska. Przydzielanie nowych działek pod produkcję rolną nie jest konieczne, ponieważ surowiec jest już dostępny. Powoduje to zmniejszenie kosztów; wcześniej nieużywane surowce są dostępne w przystępnej cenie. Oszczędności przynoszą korzyści wszystkim podmiotom w łańcuchu dostaw. Rolnicy poprawiają jakość poprzez dodawanie wartości do części swojej produkcji, która wcześniej nie była wykorzystywana. Profesjonaliści zajmujący się kosmetykami mogą za tę samą cenę produkować wyroby o wyższej jakości ze składnikami pochodzącymi z recyklingu, w stosunku do składników wytwarzanych tradycyjnie. Oszczędności mogą zostać przeniesione na dodatkowe inwestycje w badania i rozwój.
Trend nabiera rozpędu, szczególnie w sytuacji, gdy pandemia koronawirusa wstrząsnęła tradycyjnymi łańcuchami dostaw składników kosmetycznych. Wielu producentów surowców skłania się ku rozważeniu regionalnych, lokalnych źródeł dostaw towarów. Produkty uboczne żywności są coraz częściej postrzegane jako zrównoważone źródło takich materiałów. Z szerszej perspektywy ostatecznym celem jest tzw. zero waste, które definiuje się jako wykorzystanie wszystkich zasobów poprzez odpowiedzialną produkcję, konsumpcję, ponowne wykorzystanie i odzysk produktów, opakowań bez ich spalania, bez zrzutów do ziemi, wody lub powietrza, które mogłyby zagrażać środowisku lub zdrowiu ludzkiemu.
Łącząc kosmetyki z upcyklingiem zazwyczaj odnosimy się do innowacyjnych składników kosmetycznych wykonanych z resztek roślinnych, które są na ogół zbyt cenne, aby je zmarnować. W tym celu użyteczne wydaje się przekształcanie odpadów żywnościowych i wykorzystywanie ich zawartości w naturalnych składnikach i biopolimerach do tworzenia nowych zrównoważonych produktów i towarów, w tym kosmetyków i wyrobów medycznych. Substancje czynne można pozyskiwać np. z odpadów, takich jak winogrona czy tzw. wytłoków oliwnych. Otrzymujemy m.in. polimery naturalne, fitosterole, witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Wśród polimerów szczególnym zainteresowaniem cieszą się chityna i lignina, ponieważ biodegradowalne, nietoksyczne, przyjazne dla skóry i środowiska składniki można uzyskać w dużo niższej cenie, odpowiednio z odpadów spożywczych i leśnych.
Szeroka gama produktów ubocznych żywności, takich jak nasiona, łodygi, liście, skórki i niewykorzystana miazga, może być potencjalnie przydatna do opracowania zrównoważonych surowców.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...