2023-11-01 / Autor: Aleksandra Gorbal, technolog / pełnomocnik ds. jakości, Dr Koziej sp. z o.o. sp.k.
Poprawa ogólnej jakości życia skutkuje wzrostem liczby ludności na całym świecie, prowadząc do nadmiernego zużycia zasobów, a w konsekwencji do znacznej produkcji odpadów. Termin "odpady" odnosi się do czegoś nieużywanego lub niewykorzystanego w pełni. W związku z tym wysoki poziom uzyskania odpadów może wynikać z nieefektywnego gospodarowania ich utylizacją. Proces ten pociąga za sobą wysokie koszty i może być przyczyną zarówno zaburzeń ekosystemu, jak i szkód zdrowotnych.
W związku z tym konieczna jest perspektywa recyklingu/ponownego użycia, umożliwiająca zmniejszenie zakresu wytwarzanych pozostałości i związanych z tym kosztów. Mogłoby to ograniczyć nadmierną eksploatację surowców oraz umożliwić wykorzystanie potencjalnej wartości ekonomicznej i biologicznej odpadów. W związku z tym Komisja Europejska zasugerowała poprawę wyników gospodarczych przy jednoczesnym zmniejszeniu presji na zasoby naturalne poprzez ich efektywne wykorzystanie.
Zarządzanie produktami ubocznymi w postaci resztek warzyw i owoców przeniosło się z gospodarki linearnej na bardziej zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Tradycyjna gospodarka liniowa opiera się na modelu "weź – wyprodukuj – wyrzuć". Surowce są w nim pozyskiwane, a następnie przetwarzane na produkty, które są konsumowane, dopóki nie zostaną zutylizowane. Takie podejście powoduje produkcję dużej ilości odpadów o znaczących konsekwencjach dla środowiska: wyczerpywanie się zasobów nieodnawialnych, uszczuplanie różnorodności biologicznej w celu produkcji zasobów rolnych, emisje gazów cieplarnianych z wydobycia tych zasobów, zanieczyszczenie gleby, wody lub powietrza przez składowanie lub spalanie odpadów.
Gospodarka o obiegu zamkniętym jest sprzeczna z tym podejściem, koncentrując się na wydajności i zrównoważonym rozwoju na każdym etapie produkcji oraz zachęcając do recyklingu i ponownego użycia tam, gdzie to możliwe. Takie podejście wymaga rozważenia na każdym etapie procesu produkcji, konsumpcji i wycofania z eksploatacji. Ponadto, inną konsekwencją jest potencjalny odzysk cennych materiałów o znacznej wartości biologicznej.
Definicja upcyklingu
Upcykling jest procesem przetwarzania odpadów, z których powstają wartościowe wyroby o lepszych właściwościach. Przy zastosowaniu technologii zgodnych z koncepcją „re-use” pusta, ale nienaruszona butelka jest używana do powstania nowego produktu o wyższej jakości (np. abażuru do lampy). Upcykling jest mocno obecny w sektorze dekoracji i odzieży, a także mebli wykonanych z drewna paletowego.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...