2021-04-29 / Autor: Monika Matuszewska, M.W.M. Sp. z o.o.
Procesy czyszczenia są zagadnieniem złożonym i różnorodnym, biorąc pod uwagę możliwość ich zastosowania w gospodarstwie domowym, instytucjach i przemyśle. Czyszczenie można zdefiniować jako pozbywanie się z powierzchni brudu, najczęściej w formie zanieczyszczeń środowiskowych, resztek jedzenia, odpadów przemysłowych oraz chemikaliów. Obecnie na rynku chemii gospodarczej dostępnych jest mnóstwo środków czyszczących w postaci past, proszków, mleczek, tabletek, płynów i pianek, przeznaczonych do różnych powierzchni. Konsumenci bardzo często zwracają uwagę na uniwersalne rozwiązania czyszczące, które umożliwiają pozbywanie się brudu z różnego rodzaju powierzchni.
Producenci uniwersalnych środków czyszczących starają się dobrać składy preparatów tak, by były one skuteczne w usuwaniu brudu, a przy tym nie powodowały uszkodzeń czyszczonej powierzchni. Produkty te mogą występować w formie skoncentrowanej, przeznaczonej do bezpośredniego użycia w przypadku uporczywych zabrudzeń, bądź w różnych rozcieńczeniach. Środki uniwersalne do codziennego użytku w gospodarstwach domowych często występują w postaci gotowego sprayu. Zazwyczaj są one bardziej rozcieńczone i można je stosować na wszystkie powierzchnie zmywalne, bez ryzyka ich uszkodzenia. Dodatek środka ściernego w produktach typu mleczko lub proszek do czyszczenia pomaga usuwać uporczywy brud, jednak należy pamiętać, że w kontakcie z delikatną powierzchnią może spowodować jej zarysowanie.
Większość obecnych na rynku środków czystości zawiera środki powierzchniowo czynne, które mają zdolność pozbywania się brudu z powierzchni i utrzymywania go w postaci zdyspergowanej. Cząsteczki surfaktantów zbudowane są z co najmniej jednej hydrofilowej grupy funkcyjnej, mającej zdolność oddziaływania z substancjami polarnymi oraz grup hydrofobowych, mających powinowactwo do substancji niepolarnych, takich jak np. tłuste osady. Mają zdolność do obniżania napięcia powierzchniowego wody, co skutkuje łatwiejszym zwilżaniem czyszczonej powierzchni i wnikaniem substancji czyszczących w zagłębienia i szczeliny. W procesie mycia części hydrofobowe gromadzą się na powierzchni cząsteczek brudu, otaczają je i powodują ich oderwanie z czyszczonej powierzchni.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...