2019-09-26
Specjaliści firmy Unilever opracowali nową technologię, która ma za zadanie umożliwić lepsze sortowanie i recykling czarnych tworzyw sztucznych.
- Czarny plastik od lat stanowi największe wyzwanie dla specjalistów od recyklingu. Powodem jest pigment „carbon black” używany do barwienia butelek, który pochłania wiązki bliskiej podczerwieni wykorzystywanej do sortowania odpadów. W konsekwencji maszyny segregujące nie są w stanie odróżnić czarnego pigmentu, a tony tworzyw trafiają do odpadów mieszanych i nie zostają poddane recyklingowi. Nowa technologia opracowana przez Unilever umożliwi odpowiednie sortowanie czarnego plastiku i tym samym włączy go do obiegu zamkniętego – tłumaczą przedstawiciele koncernu.
Unilever jest pionierem badań nad opracowaniem nowej receptury czarnego pigmentu, używanego do produkcji butelek z polietylenu o wysokiej gęstości dla kosmetyków. Dzięki zastosowaniu innowacyjnej formuły, pigment stanie się widoczny dla skanera w trakcie sortowania.
Opakowania oparte na nowej metodzie są już wprowadzone w Wielkiej Brytanii w sklepach kosmetycznych. Opakowania takie składają się w 30% z tworzywa z recyklingu.
- W trosce o ochronę środowiska Unilever postanowił podzielić się innowacyjną formułą z innymi. We współpracy z RECOUP, czyli wiodącym organem w recyklingu tworzyw sztucznych oraz takimi partnerami w zarządzaniu odpadami, jak Veolia, Viridor, Suez i TOMRA, przeprowadzono badania, które dowiodły, że nowy pigment jest możliwy do wykrycia w zakładach recyklingu materiałów. Zobowiązaliśmy się, by do 2025 roku wszystkie nasze opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania, a także do wykorzystania większej ilości materiałów z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w opakowaniach naszych produktów. W Wielkiej Brytanii chcemy przyspieszyć te procesy. Opracowana technologia przybliża nas do spełnienia naszych założeń i wnosi znaczący wkład do realizacji celów paktu o zrównoważonym wykorzystywaniu tworzyw – podkreśla Sebastian Munden, dyrektor generalny Unilever w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...