2024-03-18
Unilever kontynuuje działania na rzecz transformacji klimatycznej, stawiając przed sobą kolejne cele w obszarze redukcji emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych w wyniku działalności biznesowej w całym łańcuchu wartości. Zgodnie z uaktualnionym planem działań na rzecz transformacji klimatycznej, firma dąży do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w zakresie trzecim o 42%. Jednocześnie podkreśla znaczenie innowacyjnych rozwiązań w obszarze recyklingu i produkcji opakowań jako kluczowych działań na rzecz klimatu.
Według wyliczeń firmy, znaczący udział w emisji gazów cieplarnianych w zakresie trzecim stanowią emisje z opakowań. Powstają one głównie na dwóch etapach cyklu życia produktu: podczas produkcji tworzyw z paliw kopalnych oraz w wyniku ich utylizacji po zakończeniu cyklu życia, zwłaszcza w wyniku ich spalania lub składowania. Dlatego koncern stale zwiększa wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Od 2018 r. nastąpił wzrost ich użycia do 21%. Ponadto, od 2019 r. w skali globalnej Unilever zmniejszył zużycie tworzyw ropopochodnych o 13%.
- Odkąd w 2021 roku po raz pierwszy opublikowaliśmy plan działania na rzecz transformacji klimatycznej, poczyniliśmy znaczne postępy w realizacji ambitnych celów. Przykładowo: jednym z celów krótkoterminowych było, aby do 2025 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych w naszej działalności o 70% w porównaniu do roku 2015. Osiągnęliśmy go dwa lata wcześniej – na koniec 2023 roku wynosił on 74%. Jednocześnie doskonale zdajemy sobie sprawę, że podróż w stronę zrównoważonego rozwoju wciąż trwa. Im więcej robimy, tym wyraźniej widzimy, że nie możemy działać sami – musi to być wspólna podróż i wspólny wysiłek firm, konsumentów i organów regulacyjnych na całym świecie – mówi Maciej Lasoń, Communication & Corporate Affairs Director CEE w Unilever.
Dove, jedna z flagowych marek kosmetycznych Unilever, już w 2019 r. ogłosiła ambitny plan walki z odpadami tworzyw sztucznych, w tym przejścia na wykorzystanie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. W Europie i Ameryce Północnej marka wykorzystuje butelki plastikowe pochodzące w 100% z recyklingu, jeśli jest to technicznie wykonalne. Z kolei opakowania majonezu Hellmann’s w butelkach wyciskanych są wykonane z plastiku pochodzącego w 100% z recyklingu, a ponadto można je poddać odzyskowi. Ponad 80% wszystkich tworzywowych opakowań Hellmann’s pochodzi z materiałów z recyklingu.
Firma tłumaczy swoje działania faktem, iż tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu mechanicznego wytwarzają o połowę mniej emisji gazów cieplarnianych, a z recyklingu chemicznego o 40% mniej w porównaniu do plastiku pierwotnego pochodzącego z paliw kopalnych. Zespół badawczo-rozwojowy przy Centrum Opakowaniowym Unilever realizuje więc prace nad nowymi technologiami oraz ich wdrażaniem, aby udział plastiku z recyklingu w opakowaniach, jak również jego jakość, stale rosły. Opracowywane są nowe formaty plastiku z recyklingu, np. tubki na pastę do zębów oraz opakowania elastyczne. Unilever zwiększa również wykorzystanie aluminium i papieru pochodzących z recyklingu. Jednocześnie, we współpracy z dostawcami, opracowuje nowe materiały bioplastikowe z surowców odnawialnych oraz na bazie papieru niepochodzącego z gospodarki leśnej.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...