2021-05-11
Koncern Unilever przedstawił strategię, w ramach której do 2030 r. przeznaczy 1 mld euro na inwestycje, dzięki którym zamieni pozyskiwane z paliw kopalnych składniki swoich środków czystości i produktów do prania na składniki ze źródeł odnawialnych lub poddanych recyklingowi.
Firma przekonuje, iż większość dostępnych dziś na rynku środków czystości produkowana jest na bazie substancji chemicznych pochodzących z paliw kopalnych. Wraz z wprowadzoną strategią „Czysta Przyszłość” („Clean Future”) koncern chce doprowadzić jednak do zmian w procesie tworzenia, produkcji i pakowania środków czystości i produktów do prania. Celem jest sprostanie idei gospodarki o obiegu zamkniętym zarówno w odniesieniu do opakowań, jak i składu produktów. Oznacza to podejście oparte na zasadzie „redukować–wykorzystać ponownie–poddać recyklingowi” zamiast „zużyć–wytworzyć–wyrzucić”.
- W sercu tej strategii znajduje się nasz nowy ambitny cel: do 2030 roku zastąpić w 100% węgiel pozyskiwany z paliw kopalnych w składzie środków czystości i produktów do prania węglem pochodzącym z odnawialnych lub poddanych recyklingowi źródeł. „Czysta Przyszłość” przyczyni się do transformacji w duchu zrównoważonego rozwoju takich globalnych marek, jak OMO, Sunlight, Cif i Domestos. To również wielki krok ku realizacji naszego zobowiązania zerowej emisji netto ze wszystkich produktów do 2039 roku. Substancje chemiczne wykorzystywane w naszych środkach czystości i produktach do prania obecnie w największym stopniu przyczyniają się do generowania śladu węglowego w całym cyklu życia produktów. Przechodząc na odnawialne lub pochodzące z recyklingu składniki, wdrożymy jednocześnie nowatorskie metody redukcji wspomnianego śladu węglowego. „Czysta Przyszłość” to nasza wizja radykalnej modyfikacji dotychczasowej działalności. Jako branża musimy zerwać z zależnością od paliw kopalnych, również w charakterze surowców w naszych produktach. Musimy przestać wydobywać węgiel spod ziemi, skoro na ziemi i nad nią jest go dostatecznie dużo. Wystarczy tylko, że nauczymy się, jak wykorzystywać go na dużą skalę - mówi Peter ter Kulve, prezes działu Home Care w koncernie Unilever.
Firma wyasygnowała kwotę 1 mld euro na sfinansowanie badań z zakresu biotechnologii, wykorzystania CO2, chemii niskowęglowej oraz biodegradowalnych i wodooszczędnych składników, a także badań nad możliwościami ograniczenia wykorzystania nieprzetworzonych tworzyw sztucznych.
Torując drogę dla dekarbonizacji składu produktów, firma chce zadbać o dywersyfikację wykorzystywanych źródeł węgla. Zastąpi nieodnawialne zasoby (czarny węgiel) dwutlenkiem węgla przechwytywanym w procesie produkcji (fioletowym węglem), węglem pochodzenia roślinnego i biologicznego (zielonym), pozyskiwanym z alg morskich (niebieskim) i odzyskiwanym z odpadów, takich jak tworzywa sztuczne (szarym).
- Różnorodność źródeł węgla to kluczowy fundament naszej strategii „Czystej Przyszłości”. Ta nowa metoda pozyskiwania węgla będzie weryfikowana w oparciu o oceny wpływu na środowisko naturalne. Zostanie ponadto dostosowana do naszych wiodących na skalę branżową programów zrównoważonego pozyskiwania zasobów, by zapobiec niezamierzonej presji na ekosystemy. Ludzie chcą wytwarzanych w zrównoważony sposób produktów w przystępnych cenach, które są równie dobre jak konwencjonalne środki czystości. Szybki rozwój nauki i technologii pozwala nam odpowiedzieć na to zapotrzebowanie, kreśląc jednocześnie obiecującą wizję nowych korzyści – od wyjątkowo łagodnych składników po samoczyszczące się ubrania i powierzchnie – dopowiada Peter ter Kulve, prezes działu Home Care w koncernie Unilever.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2025
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Konferencja Przemysłu Kosmetycznego – bardzo duży sukces inauguracyjnej odsłony
28 maja br. odbyła się pierwsza edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego. Organizatorem...
Konferencja Przemysłu Detergentowego: trendy, legislacja, surowce – moc wiedzy w jednym miejscu
27 maja br. odbyła się 14. edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego. Wydarzenie...
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...