2021-11-29
23-24 listopada 2021 r. odbyło się organizowane przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego II TECHCO Forum. Wydarzenie łączące w sobie trzy kluczowe wydarzenia PIPC w trzech blokach tematycznych – Program Bezpieczna Chemia, Forum Ekologiczne Branży Chemicznej oraz Projekt Chemia 4.0.
– TECHCO Forum to nowoczesne rozwiązania, obecne w każdym z kluczowych dla Polskiej Chemii obszarów: bezpieczeństwo, środowisko i digitalizacja, a połączenie tych elementów stanowi o unikalności tego wydarzenia. Program tegorocznego TECHCO Forum, podobnie jak rok temu, był bardzo kompleksowy i wielowymiarowy. Zawsze staramy się prezentować jak najwyższą jakość merytoryczną – agenda wydarzenia połączyła w sobie zagadnienia trzech kluczowych projektów PIPC: bloków związanych tematycznie z Programem Bezpieczna Chemia i Projektem Chemia 4.0, a także Forum Ekologicznego Branży Chemicznej – w postaci bloku środowiskowo–energetycznego. Każda część to unikalna tematyka, która została przedstawiona z perspektywy sektora chemicznego i wyzwań, jakie przed nim stoją – podsumował wydarzenie Tomasz Zieliński, prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
Wśród tematów poruszanych w trakcie II TECHCO Forum można było wyodrębnić główne nurty, wokół których odbywały się poszczególne dyskusje, panele i prezentacje. Wydarzenie stanowiło odpowiedź m.in. na aktualne trendy (inwestycje wodorowe, GOZ, recykling chemiczny, zielona energia, transformacja cyfrowa); wyzwania legislacyjne (Europejski Zielony Ład, Pakiet Fit for 55, CBAM, Dyrektywa IED, zrównoważone chemikalia, ROP, gospodarka odpadowa i wodna); kwestie dotyczące instrumentów finansowania (Horyzont Europa, finansowanie innowacji i rozwiązań 4.0).
Kluczową rolę przemysłu chemicznego w zielonej transformacji Europy, podkreślali podczas TECHCO Forum zaproszeni przedstawiciele administracji, to jest Stanisław Bukowiec, poseł na Sejm RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Przemysłu Chemicznego; Ewa Mazur, naczelnik Wydziału Gospodarki Wodorowej i Innowacji z Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodnej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, a także Marcin Wiśniewski – radca w Departamencie Instrumentów Środowiskowych w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Zwracali oni uwagę, że udział sektora jest niezbędny do osiągania ambitnych unijnych celów proekologicznych i to branża chemiczna, jako niezwykle innowacyjna, będzie opracowywać i wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania, realizując założenia Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55, stanowiącego jego element.
Poseł Bukowiec w swoim wystąpieniu wskazywał również, iż branża chemiczna odgrywa strategiczną rolę, nie tylko ze względu na liczbę przedsiębiorstw, czy znaczący udział w PKB, lecz przede wszystkim dlatego, że stanowi ona horyzontalne wsparcie dla innych sektorów. Na koniec wystąpienia podkreślił, że polska chemia wdraża światowe trendy i samodzielnie opracowuje najnowocześniejsze technologie, a w sektorze chemicznym tkwi ogromny potencjał, który musi być rozwijany i wspierany.
Wiele miejsca w programie konferencji poświęcono także rozwijającym się technologiom wodorowym, które mogą stać się kluczem do zielonej transformacji przemysłu, przed którą stoi cała Europa, chcąca – jako pierwszy kontynent – osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r.
Bardzo ważnym punktem tegorocznej edycji TECHCO Forum, w części poświęconej środowisku, było wręczenie certyfikatów Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care, które w tym roku otrzymało sześć firm: Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., Brenntag Polska Sp. z o.o., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A., PCC Rokita S.A. oraz Keyser & Mackay Polska Sp. z o.o.
Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn opowiadał, jak wygląda realizacja Programu Responsible Care (w Polsce znanego pod nazwą „Odpowiedzialność i Troska) w Grupie. Inicjatywa, nad którą bezpośredni nadzór sprawuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego, jest obecna w Polsce od blisko 30 lat. Realizacja Programu wymaga wdrożenia, ewidencji i śledzenia kluczowych wskaźników, odnoszących się do takich obszarów jak ochrona środowiska, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo procesowego i bezpieczeństwo pracy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...