2023-06-12
Branżowa organizacja Plastics Recyclers Europe dowodzi, że import tworzywa PET do Europy wpłynie negatywnie na unijne cele w zakresie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i konieczna jest w związku z tym uczciwa polityka dotycząca importowanych tworzyw sztucznych.
W ocenie Plastics Recyclers Europe, znaczny wzrost importu PET do UE zagraża konkurencyjności unijnego przemysłu, a także jego celowi, jakim jest poprawa gospodarowania odpadami tworzyw sztucznych. W latach 2021-2022 import PET podwoił się, osiągając 1,9 mln ton, przy czym Indie, Chiny i Turcja należą do największych eksporterów pod względem wielkości i wartości, a następnie Indonezja, Egipt i Wietnam. Wraz ze wzrostem import stanowił prawie 30% całości popytu na PET w Europie w 2022 r., w porównaniu z zaledwie 23% w 2020 r. Biorąc pod uwagę duże rozbieżności w kosztach energii, pracy i ochrony środowiska w UE w porównaniu z resztą świata, ta ważna zmiana na rynku stawia przemysł europejski w trudnej sytuacji.
„W związku z rozwojem sytuacji na rynku, UE wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko Chinom w sprawie importu PET w 2022 roku. Wśród zarzutów pojawił się i taki, że zwiększony przywóz po cenach dumpingowych miałby negatywny wpływ na wyniki przemysłu UE. Jednoczesnie ten rosnący import można wytłumaczyć zwiększonym popytem na rPET w UE, napędzanym celami w zakresie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu na 2025 r. wynoszącymi 25% dla butelek napojowych, a co za tym idzie wzrostem cen rPET na kontynencie.
- Należy dopilnować, aby przetworzony PET importowany do UE po znacznie niższych cenach był zgodny z surowymi unijnymi przepisami dotyczącymi kontaktu z żywnością, a zatem nie umniejszał wysiłków podejmowanych na rzecz stworzenia solidnego przemysłu rPET w Europie. Będzie to dodatkowo wymagało pełnej weryfikacji identyfikowalności importowanych polimerów przez użytkowników końcowych, aby uniknąć stosowania oświadczeń własnych jako sposobu zgłaszania materiałów pochodzących z recyklingu uczestniczących w realizacji celów UE. W związku z tym zapewnienie egzekwowania przepisów UE dotyczących towarów i materiałów spoza kontynentu ma kluczowe znaczenie dla ochrony statusu „wyprodukowano w UE” i utrzymania równych warunków działania dla wszystkich podmiotów. W przeciwnym razie obieg zamknięty produktów z tworzyw sztucznych wprowadzanych na rynek zostanie osłabiony, wraz ze znacznymi inwestycjami w przemysł recyklingowy i jego możliwości - stwierdził Casper van den Dungen, wiceprezes Plastics Recyclers Europe.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...