2024-08-05
Budowa nowego, uniwersalnego zakładu produkcji alkoksylatów oraz innych związków chemicznych w Brzegu Dolnym, w tym polioli polieterowych, to najważniejszy projekt inwestycjny realizowany aktualnie w firmie PCC Rokita.
Na nowej instalacji ma być produkowana szeroka gama między innymi etoksylatów oraz polioli polieterowych, mogących mieć szerokie zastosowanie w licznych branżach. Część produktów pochodzących z tej instalacji będzie charakteryzować się niższą emisją lotnych związków organicznych, krótszym i nisko odpadowym procesem produkcji oraz niższym śladem węglowym. Aktualnie trwają prace budowlane związane z projektem. Zamówione zostały już zbiorniki na surowce oraz aparatura procesowa.
Inwestycja ma bardzo złożony charakter, co wpływa między innymi na sposób jej realizacji. Jak większość inwestycji w Grupie PCC, również i ta inwestycja jest realizowana bez udziału generalnego wykonawcy, przy zaangażowaniu wewnętrznych wyspecjalizowanych służb. Ponadto dla osiągnięcia pełnej funkcjonalności nowego zakładu produkcyjnego, konieczne jest przeprowadzenie i zakończenie inwestycji towarzyszących. Inwestycje te mogą objąć między innymi modernizację Centralnej Oczyszczalni Ścieków, w tym budowę podczyszczalni, przebudowę wewnętrznej sieci torów kolejowych, modernizację bramy głównej czy rozbudowę laboratoriów.
Osobnym aspektem mogącym wpływać na przebieg procesu budowy nowego zakładu produkcyjnego są wymagania związane z ochroną środowiska, w tym krajowe i unijne przepisy. Wartość nakładów została oszacowana na poziomie około 551 mln zł z jednoczesnym zastrzeżeniem, że wartość ta może się zmniejszyć lub zwiększyć szacunkowo o około 25%.
Firma przyznaje ponadto, że realizacja planów inwestycyjnych, w szczególności związanych z rozszerzeniem istniejących i budową nowych instalacji produkcyjnych, ma kluczowy wpływ na jej pozycję konkurencyjną, dynamikę rozwoju i rentowność działalności.
Jednocześnie PCC Rokita stale optymalizuje portfolio produktowe i dąży do wzrostu sprzedaży wysokomarżowych produktów specjalistycznych oraz do równoczesnego ograniczania udziału produktów masowych o dużo niższych marżach.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...