2023-06-01
Grupa Azoty podsumowała aktualną sytuację w branży tworzyw sztucznych konstrukcyjnych.
W ocenie firmy, popyt w Europie ze strony wszystkich głównych sektorów zastosowań produktu pozostaje na niskim poziomie. Odnosi się to do zapotrzebowania płynącego z motoryzacji, budownictwa i opakowań. Ponadto producenci znajdują się pod silną presją ze strony importu tworzyw spoza UE, głównie z Azji. W konsekwencji takiego stanu rzeczy w segmencie Tworzyw w Grupie Azoty notowany jest w relacji do ubiegłego roku niekorzystny efekt polegający na równoczesnym spadku wolumenów sprzedaży oraz cen kluczowego produktu segmentu, tj. poliamidu naturalnego. Jednocześnie też ceny podstawowych surowców do produkcji kaprolaktamu i poliamidu (benzen, fenol) kształtują się na poziomie niższym niż przed rokiem, ale wysokie stany zapasów w całym łańcuchu dostaw wyżej wymienionych sektorów powodują odkładanie w czasie decyzji zakupowych. Ze względu na sytuację popytowo-podażową, w marcu w Grupie Azoty Puławy czasowo wstrzymano produkcję kaprolaktamu.
- Niskie zapotrzebowanie na poliamid jest efektem wysokich kosztów, chociaż niższych w porównaniu do drugiej połowy 2022 roku, zarządzania zapasami, niskim popytem na wyroby gotowe z powodu inflacji. Import tańszych produktów z łańcucha PA6, szczególnie z Azji, dodatkowo obniża zapotrzebowanie na poliamid 6. Rynek PA6 jest dobrze zaopatrzony i zrównoważony dzięki obniżonym stawkom operacyjnym, dostosowanym do popytu. Jeden producent w Europie utrzymywał stan siły wyższej na PA6 od ubiegłego roku. Na początku pierwszego kwartału nastąpił nieznaczny wzrost wolumenu zamówień dla PA6, związany z uzupełnianiem zapasów po ekstensywnej wyprzedaży w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Pojawiły się pozytywne sygnały ze strony przemysłu motoryzacyjnego, jednak nie wpłynęło to w sposób znaczący na zwiększenie zapotrzebowania – raportuje Grupa Azoty.
W ramach segmentu Tworzyw w Grupie Azoty produkowane są tworzywa inżynieryjne (poliamid 6 i tworzywa modyfikowane) oraz produkty towarzyszące, jak kaprolaktam, a także inne chemikalia. Produkcja tego obszaru realizowana jest przez trzy spółki: w Tarnowie, Puławach oraz e niemieckim Guben. Grupa Azoty jest liderem w produkcji poliamidu 6 w Polsce, a spośród producentów w Unii Europejskiej zajmuje trzecią pozycję.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...