2023-12-29 / Autor: Agnieszka Pazik, aplikant rzecznikowski, Małgorzata Dominiak, krajowy i europejski rzecznik patentowy, Kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi
Za nami kilka lat intensywnego rozwoju przemysłu detergentowego, dezynfekcyjnego, biocydowego. Firmy mocno inwestowały w badania i rozwój nowych produktów, które są skuteczniejsze w zwalczaniu m.in. wirusów. Dodatkowo, zwiększyło się zapotrzebowanie na produkty ekologiczne, ponieważ klienci zaczęli szukać bardziej przyjaznych środowisku alternatyw. Wzrost zapotrzebowania na skuteczne detergenty spowodował zauważalne zwiększenie aktywności patentowej w tej dziedzinie.
Pranie, mycie i czyszczenie stały się orężem w walce z wirusami podczas pandemii. W konsekwencji klienci zaczęli przywiązywać większą wagę do czyszczenia i dezynfekcji otoczenia, co spowodowało zwiększenie popytu na detergenty, w tym środki czyszczące, które dłużej utrzymują czystość i zapewniają ochronę przed bakteriami i wirusami. Potrzeby te w sposób naturalny wymusiły wzrost innowacyjności.
Nowe trendy związane z rozwojem technologii ekologicznych detergentów, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne, widać w dużej liczbie zgłoszeń wynalazków. Poszukiwanie dokumentów patentowych dotyczących detergentów wykazało, że na przestrzeni ostatnich trzech lat w skali globalnej odnotowano 8756 rodziny patentowe, obejmujące 31133 zgłoszenia wynalazków z tej dziedziny. Krajami, w których dokonuje się największej liczby zgłoszeń patentowych takich wynalazków są Chiny, Stany Zjednoczone i Japonia. Zgłaszający chętnie dokonywali zgłoszeń międzynarodowych, których zasięgiem może potencjalnie zostać objętych nawet 157 krajów i regionów. Wiodącymi firmami w tej dziedzinie są Procter and Gamble Co., LG Electronics, Ecolab USA Inc, Novozymes Inc i Henkel and Co. Kgaa AG.
Analizując trendy patentowe w ujęciu geograficznym, można zauważyć, że liderem światowym są Chiny i Stany Zjednoczone, natomiast na obszarze Europy zainteresowanie jest mniejsze. Patrząc pod kątem liczby zgłoszeń wśród krajów europejskich, liderami są Niemcy (1017 zgłoszeń) i Hiszpania (402 zgłoszenia), choć ilościowo łączna liczba zgłoszeń pochodzących z tych krajów jest kilkukrotnie mniejsza niż np. w Chinach. Biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń wynalazków na przestrzeni ostatnich lat, można zaobserwować, że największy przyrost nowych zgłoszeń patentowych odnotowano w latach 2020-2023.
"Kosmetyki i Detergenty" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...