2022-05-29 / Autor: Anna Sudoł, Marketing and Communication Director, ALTAIR EAST Sp. z o.o
Ekologiczne środki czystości rosną w siłę. Coraz więcej produktów opartych na naturalnych składnikach jest dostępnych na rynku. Duży wpływ na decyzje konsumenckie mają kampanie związane z ochroną środowiska i wszelkie działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Oprócz podstawowej oferty środków czystości w ofercie producentów znajdują się bezpieczne i ekologiczne rozwiązania. Największym problemem ekologicznych produktów jest jednak ich efektywność. Laboratoria producentów chemii skupiają teraz swoją uwagę przede wszystkim na skomponowaniu takich mieszanin, które będą skuteczne w zmywaniu twardych powierzchni i ekologiczne/naturalne. Jest to długi i skomplikowany proces. Mamy wiele przykładów marek dostępnych na rynku, które po szumnej kampanii reklamowej po pewnym czasie znikają z półek sklepowych. Wynika to głównie z faktu, że konsumenci są coraz bardziej świadomi i szybko weryfikują jakość i efektywność produktów. Skłonni są zapłacić więcej za produkt ekologiczny, ale tylko pod warunkiem, że dany płyn czy pasta sprawdzą się i rozwiążą skutecznie ich problem.
Konsument poszukuje rozwiązań bezpiecznych dla siebie i swojej rodziny
Informacje o środkach bezpieczeństwa, jakie należy zastosować podczas użycia danego produktu, nie są już wystarczające. Ten obowiązek wynika z przepisów dotyczących rozporządzenia CLP. Dziś konsumenci decydując się na wybór danego produktu chemii gospodarczej, chcą mieć pewność, że zakupione preparaty są przyjazne środowisku. Jako standard wprowadza się dodatkowe zabezpieczenia w formie trudnych do otwarcia nakrętek, blokady spryskiwaczy czy opakowania z recyklingu odporne na uszkodzenia przy upadku.
Proces certyfikacji środków czystości do powierzchni twardych
Producenci środków do czyszczenia twardych powierzchni, którzy starają się o uzyskanie ekologicznych certyfikatów, są zobowiązani do sporządzenia wraz z wnioskiem o licencję na europejskie oznakowanie ekologiczne tzw. „instrukcji obsługi”. W tym celu należy wypełnić oświadczenie wraz ze wskazaniem wszystkich zastosowanych surowców oraz zadeklarować, że produkt spełnia obowiązujące wymagania prawne krajów lub kraju, w którym ma być wprowadzony do obrotu. Najbardziej aktualny wykaz DID, czyli baza danych składników detergentów, dostępny jest na stronie internetowej oznakowania ekologicznego UE. Dla produktów ubiegających się o certyfikację Ecocert czy Ecolabel określony został podział na grupy:
• uniwersalne środki czyszczące, w skład których wchodzą produkty detergentowe przeznaczone do codziennego użytku w pomieszczeniach, czyszczenia twardych powierzchni, takich jak ściany, podłogi i inne;
• produkty do czyszczenia kuchni, które obejmują środki piorące przeznaczone do rutynowego sprzątania i odtłuszczania powierzchni kuchennych, takich jak blaty, płyty kuchenne, zlewozmywaki i powierzchnie urządzeń;
• płyny do mycia szyb, w skład których wchodzą produkty detergentowe przeznaczone do rutynowego czyszczenia okien, szkła i innych powierzchni na wysoki połysk;
• środki do czyszczenia sanitariatów, wraz z produktami detergentowymi przeznaczonymi do rutynowego usuwania, w tym poprzez szorowanie, zabrudzeń lub osadów w pomieszczeniach sanitarnych, takich jak pralnie, toalety, łazienki i prysznice.
Substancje, których nie znajdziemy w produktach ekologicznych to formaldehyd, parabeny, izotiazolinony, fosforany, kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA), kwas nitrylotrioctowy (NTA), barwniki.
"Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 2/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Artykuł sponsorowany
2,460.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej - spotkanie dla ponad 170 osób
7 czerwca w Warszawie, w obecności ponad 170 gości, odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii...
Plastpol prawdziwie międzynarodowym wydarzeniem dla branży
Targi Plastpol są środkowoeuropejskim liderem imprez branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i...
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...