2024-04-18
W ocenie Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic), dostęp do zrównoważonej emisji dwutlenku węgla będzie głównym czynnikiem umożliwiającym transformację sektora chemicznego.
- Jeśli chodzi o ścieżki prowadzące do neutralności klimatycznej i obiegu zamkniętego, to sektor chemiczny ma swoją specyfikę: węgiel jest i pozostanie w samym sercu wielu naszych procesów. Jest niezbędnym składnikiem wielu chemikaliów, podobnie jak większości produktów używanych przez społeczeństwo. Pakiet europejskiej polityki w zakresie zrównoważonej emisji dwutlenku węgla dla przemysłu chemicznego, zaproponowany przez rządy Czech, Holandii, Francji i Irlandii, byłby zatem ważnym krokiem w kierunku efektywnego zarządzania emisjami dwutlenku węgla w sektorze chemicznym. We wspólnym oświadczeniu zaprezentowanym podczas Światowego Forum Gospodarki o Obiegu Zamkniętym wzywa się do stworzenia nadrzędnych ram polityki europejskiej, które stymulują produkcję i wykorzystanie zrównoważonych surowców węglowych - brzmi stanowisko Cefic.
Z inicjatywy tej organizacji, do komisarza UE ds. działań klimatycznych, przekazane zostało oświadczenie, w którym zawarto sugestie o pilności walki ze zmianą klimatu i koniecznością dostosowaniu polityki klimatycznej do programu na rzecz konkurencyjności i sprawiedliwej transformacji.
W oświadczeniu wzywa się do opracowania kompleksowych europejskich ram polityki mających na celu przejście z surowców kopalnych na zrównoważone surowce węglowe, w tym strategii zrównoważonej dostępności węgla. Ma to mieć kluczowe znaczenie dla utrzymania długoterminowej konkurencyjności europejskiego przemysłu chemicznego w gospodarce neutralnej dla klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym, począwszy od surowców wyższego szczebla po produkty dla użytkownika końcowego.
Kluczowe propozycje zawarte w oświadczeniu obejmują utworzenie rynku chemikaliów wytwarzanych ze zrównoważonych źródeł węgla, przegląd ram pomocy państwa w zakresie finansowania projektów dotyczących zrównoważonego węgla. Oświadczenie postuluje także strategię zrównoważonej dostępności dwutlenku węgla i wzywa do ograniczenia obciążeń regulacyjnych dla branży poprzez zapewnienie spójności polityki z polityką klimatyczną i produktową.
Zdaniem Cefic pakiet europejskiej polityki w zakresie zrównoważonej emisji dwutlenku węgla dla przemysłu chemicznego powinien zostać zapisany w ramach ścieżki transformacji dla przemysłu chemicznego oraz szerszego Europejskiego Ładu Przemysłowego, zgodnego z Europejskim Zielonym Ładem. Zasadnicze znaczenie ma zwiększenie bezpieczeństwa surowcowego UE, rozbudowa infrastruktury gospodarowania odpadami oraz zachęcanie do prywatnych inwestycji zapewniających korzyści finansowe w przypadku zrównoważonych produktów.
Zrównoważone wykorzystanie biomasy, wspierające ramy polityczne dla recyklingu chemicznego oraz włączenie sektora odpadów do EU ETS w dalszym ciągu umożliwią zrównoważoną transformację. Ponadto utworzenie zharmonizowanego unijnego rynku odpadów zoptymalizuje możliwości recyklingu, zmniejszając wpływ na środowisko. Ramy wspierające będą musiały zapewnić popyt na produkty wykonane ze zrównoważonego węgla, tworząc premię, która będzie napędzać inwestycje w sektorze.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...