2021-03-05
Poznański Park Naukowo-Technologiczny inwestuje w innowacyjne technologicznie rozwiązanie w postaci belki oporowej, która ma szanse zrewolucjonizować inwestycje drogowe.
Belka o nazwie ReBe umożliwia wykonanie odpowiedniej krawędzi na końcu odcinka roboczego nawierzchni, co znacząco redukuje koszty wykonania złączy asfaltowych. Rozwiązanie polega na zmianie procesu technologicznego i zastosowaniu nowatorskiej konstrukcji wykonanej z ponad siedmiokrotnie lżejszego od stali materiału, który cechuje się jednocześnie wysoką wytrzymałością oraz odpornością chemiczną i termiczną.
- ReBe usprawnia pracę ekip budowlanych i eliminuje straty materiałowe, polepszając wydajność pracy. Belkę można używać wielokrotnie, a moduły o różnej długości pozwalają na jej dopasowanie do jezdni. Obserwując inwestycje drogowe z perspektywy inżyniera budownictwa poszukiwałem pomysłu jak zniwelować straty materiału sięgające ponad tysiąca ton na jednym projekcie i czasu idącym w setkach godzin na przygotowywanie złączy na końcach odcinków roboczych układanej nawierzchni. Tak powstał pomysł belki ReBe. Ze strony twórców cieszymy się, że udało nam się przekonać do naszego rozwiązania właśnie Poznański Park Naukowo-Technologiczny i wspólnie będziemy rozwijać ten pomysł. Wierzymy, że współpraca ta umożliwi nam rozwój technologiczny rozwiązania i pomoże w ekspansji na rynki zagraniczne – mówi Krzysztof Przybylski, twórca rozwiązania i prezes zarządu spółki KPMP.
Inwestycja Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego podjęta została po przeprowadzeniu analiz biznesowych, chemicznych oraz po pomyślnej weryfikacji rynkowej belki ReBe. Już teraz produkt wykazuje duży potencjał do skalowania, a także wzbudza zainteresowanie firm z sektora budownictwa drogowego oraz inwestorów branżowych.
- Cieszymy się, że do portfela inwestycyjnego PPNT dołączyła spółka, której produkt został już doceniony i pozytywnie zweryfikowany rynkowo. Doceniamy przede wszystkim pracę i duże zaangażowanie zespołu spółki KPMP, który uczciwym i rzetelnym podejściem do biznesu potrafił rozpoznać potrzeby klientów i przekonać ich do swojego rozwiązania. Liczymy, że nowatorskie podejście do prac budowlanych oraz skalowalność rozwiązania na rynki międzynarodowe zapewni w niedługim czasie spółce znaczny wzrost jej wartości - mówi Katarzyna Wlaź, menedżer Zespołu Inwestycji Kapitałowych PPNT.
Poznański Park Naukowo-Technologiczny zajmuje się komercjalizacją wiedzy i technologii. Prowadzi badania oraz świadczy usługi badawcze w takich branżach jak chemia, biotechnologia oraz IT.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...