2015-11-18
Szefowie 20 europejskich firm chemicznych, zrzeszonych w Europejskiej Radzie Przemysłu Chemicznego (Cefic), wystosowali list do przywódców państw, którzy wezmą udział w zaplanowanym w Paryżu szczycie klimatycznym.
Konferencja klimatyczna COP21 odbędzie się w stolicy Francji w terminie 30 listopada -11 grudnia br. Uczestniczyć w niej będzie ponad 80 szefów państw i rządów. Celem globalnych negocjacji jest zawarcie porozumienia klimatycznego, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 r. Zastąpiłoby ono protokół z Kioto. UE chce stworzenia mechanizmów, które hamowałyby wzrost średniej temperatury globu, tak by nie wzrosła ona o ponad 2 st. C względem epoki przedindustrialnej. Plany te to jednak duże wyzwanie m.in. dla energochłonnego przemysłu, w tym branży chemicznej. Stąd liderzy 20 czołowych europejskich firm chemicznych, zrzeszonych w Cefic, napisali list otwarty do przywódców państw. Poniżej jego treść.
„My, przywódcy europejskiego przemysłu chemicznego przyklaskujemy wysiłkom dyplomatycznym skierowanym w celu osiągnięcia ambitnego i globalnie wiążącego porozumienia w negocjacjach klimatycznych zaplanowanych w Paryżu. Jest potrzebne podjęcie na całym świecie działań na rzecz klimatu, aby dobrze chronić przyszłe pokolenia przed tym globalnym problemem.
Obecnie przemysł chemiczny jest filarem europejskiej gospodarki. Jego wkład to 551 mld euro przychodów w 2014 r., znacząca nadwyżka handlowa w handlu z innymi regionami wynosząca 43,5 mld euro oraz ponad 1 mln bezpośrednich miejsc pracy i 2,5 mln pośrednich miejsc pracy.
Wierzymy, że przemysł chemiczny stanie się także filarem przyszłej gospodarki niskoemisyjnej. Reprezentujemy kreatywną branżę, w której poziom emisji gazów cieplarnianych spadł o 54% w porównaniu z 1990 r., podczas gdy produkcja wzrosła w tym samym czasie o 70%. Chcemy zatem podkreślić, że Cefic wspiera i nadal będzie wspierał wysiłki rządów europejskich i instytucji na rzecz doprowadzenia do konkurencyjnej i niskoemisyjnej gospodarki. Chemia stanowi często niewidoczny wkład w niezbędny rozwój codziennego życia, począwszy od jej udziału w segmencie zdrowia i higieny, transportu, poprzez budownictwo, a skończywszy na informatyce. Chemiczne innowacje umożliwiają tworzenie współczesnych i przyszłych rozwiązań przeciwdziałających zmianom klimatu, włączając w to odnawialne źródła energii, magazynowanie energii i tworzenie tysięcy produktów, które poprawiają wydajność energetyczną, np. pojazdów i budynków. W następnych latach firmy chemiczne z całego świata będą rozwijać coraz więcej tego rodzaju innowacji.
Na razie jednak przemysł chemiczny w Europie musi stawić czoła rzeczywistości i coraz ostrzejszej konkurencji globalnej. Musi pozostać konkurencyjnym w celu kontynuowania swojej innowacyjności.
Przodownictwo Europy w kontekście prowadzenia polityki wobec zmian klimatycznych nie powinno odbywać się kosztem ryzyka tzw. odpływu inwestycji, czyli efektu dysproporcji między regionami w kontekście prawnych regulacji klimatycznych i związanych z tym różnicach w kosztach, które w efekcie prowadzą do przeniesienia emisji dwutlenku węgla poza Europę, ale nie do ogólnego zmniejszenia globalnej emisji.
Z tego powodu chcielibyśmy osiągnięcia pomyślnego rezultatu w negocjacjach klimatycznych w przyszłym miesiącu. Jednocześnie politycy europejscy muszą mieć także pewność, że posiadają środki, które zapewnią, że energochłonne gałęzie przemysłu nie będą narażone na ryzyko ucieczki inwestycyjnej w żadnym analizowanym scenariuszu. Europejska deindustrializacja nie jest i nigdy nie powinna być postrzegana jako realne rozwiązanie na drodze do osiągnięcia dekarbonizacji”.
Pod listem podpisali się: Jean-Pierre Clamadieu (Solvay), Tony Bastock (Contract Chemicals), Kurt Bock (BASF), Wolfgang Büchele (Linde), Alain de Krassny (Donau Chemie), Klaus Engel (Evonik Industries), Daniele Ferrari (Versalis), Joao Fugas (CUF - Químicos Industriais), Mark Garrett (Borealis), Fréderic Gauchet (Minafin Group), Karl-Ludwig Kley (Merck KGaA), Hariolf Kottmann (Clariant), Thierry Le Hénaff (Arkema), Jari Rosendal (Kemira Oyj), Giorgio Squinzi (MAPEI), Rudolf Staudigl (Wacker Chemie), Patrick Thomas (Covestro), Graham van’t Hoff (Shell Chemicals), Matthias Zachert (Lanxess), Maria Victoria Zingoni (Repsol).
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...