2024-06-28
Według analityków Banku Ochrony Środowiska, w pierwszym kwartale 2024 r. produkcja materiałów budowlanych i wykończeniowych była w ujęciu wolumenowym wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku, po tym jak w 2022 r. i przez większość 2023 r. notowany był spadek produkcji. Niemniej na przełomie lat 2023-2024 wyniki finansowe branży pogorszyły się. Rentowność kształtuje się poniżej średniej z lat 2018-2022. Wyjątkiem jest produkcja cementu, gdzie utrzymuje się dobra sytuacja finansowa.
- W drugiej połowie 2024 r. oczekujemy stabilizacji koniunktury w produkcji materiałów budowlanych wykorzystywanych w segmencie budowy budynków i słabego popytu na materiały dla segmentu drogowego. W 2025 r. prawdopodobna jest poprawa koniunktury na rynku materiałów dzięki ożywieniu w segmencie infrastrukturalnym. Oceniamy, że w 2024 r. dominować będzie stabilizacja cen materiałów budowlanych w warunkach stabilnej koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz niskiej aktywności w segmencie infrastrukturalnym. Słabe wyniki finansowe analizowanych branż w pierwszym kwartale 2024 r. zwiększają ryzyko pogorszenia pod tym względem sytuacji w całym 2024 r. Ryzyko to jest szczególnie duże w przypadku producentów materiałów budowlanych przeznaczonych dla segmentu infrastrukturalnego (np. wyroby stalowe), gdzie w 2024 r. popyt jest i pozostanie niski. Natomiast stabilniejsza sytuacja (z tendencją do lekkiej poprawy) powinna dotyczyć obszaru produkcji materiałów wykończeniowych, dzięki bieżącej poprawie aktywności w budownictwie mieszkaniowym oraz aktywności w zakresie remontów mieszkań - to opinia analityków BOŚ.
Ponadto przewidują oni, że stabilna koniunktura w budownictwie mieszkaniowym oraz niska aktywność w segmencie infrastrukturalnym przyczynią się do stabilizacji cen materiałów budowlanych w 2024 r., przy czym nieznaczny wzrost cen, przy korzystnych uwarunkowaniach popytowych, jest nieco bardziej prawdopodobny niż ich spadek.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...