2024-08-27
W wyniku wprowadzenia od przyszłego roku systemu kaucyjnego stale mają rosnąć poziomy selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów opakowaniowych po napojach.
W pierwszym roku obowiązywania systemu kaycyjnego poziom selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych po napojach wynieść ma 77%, w roku 2026 - 81%, w roku 2027 - 84%, w roku 2028 - 87% i w roku 2029 i kolejnych latach docelowo już ponad 90%.
System kaucyjny polegać będzie na tym, iż przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach objętych tymże systemem kaucyjnym: butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów, butelki szklane wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, puszki metalowe jednorazowego użytku o pojemności do 1 litra, zobowiązani będą do realizacji unijnych celów w zakresie gospodarki opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Wymogi te wpisują się w model gospodarki o obiegu zamkniętym i nie są możliwe do spełnienia bez wcześniejszego uruchomienia ogólnopolskiego systemu kaucyjnego dla opakowań na napoje. Jest to warunek konieczny do realizacji unijnych celów, zwłaszcza że w kolejnych latach będą one coraz bardziej restrykcyjne i jeszcze trudniejsze do osiągnięcia. W 2029 roku i w latach następnych docelowe poziomy selektywnego zbierania wybranych rodzajów odpadów opakowaniowych po napojach wyniosą 90%.
Ponadto, od 2025 roku w butelkach na napoje, których głównym składnikiem jest politereftalan etylenu (PET), zawartość tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu odpadów powinna wynieść 25%.
Z kolei od 2030 roku, butelki na napoje będą musiały zawierać udział wagowy tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu odpadów na poziomie 30% i będzie to dotyczyć wszystkich butelek z tworzyw sztucznych na napoje, a nie tylko tych wykonanych z PET.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...