2021-01-15
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o tym, jak przebiegają prace zmierzające do transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Jednym z ustaleń powstałych na etapie prac resortowych jest to, iż w ramach tych prac na wprowadzających napoje w butelkach z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów zostanie nałożony obowiązek osiągnięcia poziomu selektywnego zbierania odpadów powstałych z tych butelek. Mając na uwadze wysokie wymagane poziomy selektywnego zbierania - 77% w 2025 r. oraz 90% w 2029 r. - przedsiębiorcy prawdopodobnie zdecydują się na wprowadzenie dobrowolnego systemu kaucyjnego na butelki z tworzywa sztucznego, co może się okazać najbardziej efektywnym sposobem uzyskania tak wysokich poziomów zbierania w odniesieniu do tego typu opakowań.
Jednocześnie ministerstwo wciąż waha się co do systemu kaucyjnego. Przekonuje, iż stale pojawiają się wątpliwościami dotyczące uzasadnienia wprowadzenia takiego systemu. Wynikają one ze znaczących kosztów jego funkcjonowania w połączeniu ze świadomością, że system kaucyjny może objąć tylko niewielką masę odpadów w całym strumieniu odpadów komunalnych.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Kongres "Polska Chemia" w formule online
W 2020 r. Kongres "Polska Chemia" odbył się formule online. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, kierując się...
Targi Packaging Innovations przyniosły szansę branży opakowaniowej, by się spotkać
W 2020 r. branża opakowaniowa miała niewiele okazji do targowych spotkań.
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można...