2025-03-24
Synthos zakończył w Oświęcimiu budowę bloku parowo-gazowego (CCGT), która pozwoli zredukować o ponad 20% emisję CO2 stowarzyszoną z wytworzeniem produktów. To kolejny krok firmy w kierunku redukcji gazów cieplarnianych, zgodnie z przyjętą strategią zrównoważonego rozwoju.
Synthos, lider w branży chemicznej należący do Grupy MS Galleon Michała Sołowowa, stawia kolejny strategiczny krok w kierunku rozwoju nowoczesnej energetyki. Nasza firma konsekwentnie realizuje transformację energetyczną, której celem jest dostarczanie stabilnej i zrównoważonej energii – zarówno na potrzeby własnych zakładów, jak i gospodarki. Jesteśmy już nie tylko firmą chemiczną, ale stajemy się także istotnym graczem w sektorze energetycznym. Budujemy długoterminowe, nowoczesne rozwiązania, które wspierają nie tylko naszą produkcję, ale również stabilność energetyczną w Polsce – mówi Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu.
W odpowiedzi na wyzwania transformacji energetycznej, Synthos rozwija również swoje działania w obszarach zielonej energii, inwestując w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, takie jak biogaz, magazyny energii oraz technologie wodorowe. Dzięki prowadzonym działaniom zwiększa efektywność energetyczną oraz przyczynia się do rozwoju nowoczesnych technologii, które wspierając transformację energetyczną, umożliwiają wdrożenie bardziej zrównoważonych i inteligentnych rozwiązań w energetyce.
Dzięki nowemu blokowi CCGT część węgla kamiennego wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej i ciepła została zastąpiona gazem ziemnym, co ograniczyło emisje i zmniejszyło ilość wytwarzanych odpadów. W ramach projektu budowy instalacji powstały m.in.: turbina gazowa, turbina parowa i kocioł odzysknicowy. Jednostka rozpoczęła już prace i została przekazana do eksploatacji. Ta oraz kolejne inwestycje wspierające transformację energetyczną umożliwią całkowite wyeliminowanie węgla jako paliwa w elektrociepłowni w Oświęcimiu.
Jednym z pierwszych kroków w kierunku dywersyfikacji źródeł energii w zakładach w Oświęcimiu było uruchomienie w 2012 r. zespołów kogeneracyjnych zasilanych gazem kopalnianym oraz zespołu kogeneracyjnego napędzanego biogazem z komór fermentacyjnych. Z kolei w 2020 roku zainstalowano farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MWp. Obecnie firma analizuje kolejne projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, które będą wspierać transformację energetyczną Grupy.
- Nowoczesne źródła energii zwiększą bezpieczeństwo dostaw i pozwolą na dalszą optymalizację kosztów. Dzięki realizowanym działaniom Synthos nie tylko dostosowuje się do nowych regulacji środowiskowych, ale również zapewnia nowoczesne i efektywne źródła energii dla swoich zakładów - tłumaczą władze firmy.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...