2023-01-27
InVento FRE, produkt oferowany przez Synthos, to ekologiczna nowość dla branży budowlanej. Powstaje z materiałów pochodzących w co najmniej 30% z recyklingu i nadaje się do późniejszego odzysku. Jego produkcja jest bezodpadowa. Pojawienie się InVento FRE w ofercie Synthosu wpisuje się w realizację firmowej strategii zrównoważonego rozwoju Evergreen, która zakłada m.in. wykorzystanie w większym stopniu surowców BIO oraz pochodzących z recyklingu.
- Skuteczność termoizolacyjna InVento FRE jest większa o 25% w porównaniu z tradycyjnymi płytami styropianowymi. Nasz produkt stworzyliśmy z myślą o branży budowlanej. Podczas jego wytwarzania wykorzystujemy surowce pochodzące z odzysku, a produkcja jest w pełni bezodpadowa. Nie bez znaczenia jest fakt, że wyroby wykonane w technologii InVento nadają się do pełnego recyklingu. To doskonały produkt dla termoizolacji. Na bazie tego surowca możliwe jest wyprodukowanie jeszcze cieńszych płyt termoizolacyjnych przy zachowaniu tego samego poziomu współczynnika przewodzenia ciepła Lambda – informuje Zbigniew Warmuz, prezes zarządu Synthos SA. –
Synthos wytwarza InVento FRE w najnowocześniejszej instalacji w Europie. Wykorzystywany w produkcji unikatowy ekologiczny dodatek geopolimerowy obniża współczynnik przewodzenia ciepła. Kompozycja składników geopolimeru – surowców mineralnych i węglowych - wykorzystuje zjawisko blokowania promieniowania podczerwonego.
– Jest to istotne we współczesnym budownictwie, gdyż pozwala ograniczyć straty ciepła oraz osiągnąć stabilność parametrów użytkowych płyt termoizolacyjnych. Geopolimer jako hybryda mineralna i węglowa, dzięki przestrzennej strukturze polimerowej blokuje promieniowanie podczerwone i zwiększa termoizolacyjności płyt styropianowych nawet o 10 proc. w stosunku do innych szarych płyt – mówi Marcin Cebulski, kierownik produktu w jednostce biznesowej Materiały Izolacyjne w firmie Synthos.
Produkcja ekologicznego wyrobu jest dla Synthosa również wyzwaniem logistycznym. Priorytetem stało się zbudowanie kanałów dostaw odpadów postkonsumenckich.
- Założyliśmy, że w 2030 roku produkcja InVento będzie oparta w 30% o recyklat konsumencki, czyli odpady zebrane na rynku. Aby zrealizować to założenie, koncentrujemy się na stworzeniu mechanizmów pozyskania surowca. Odpady muszą też być odpowiednio czyste, właściwie posortowane i przygotowane – wylicza Sylwester Jachna, dyrektor zarządzający Środowiskiem, Jakością i Bezpieczeństwem Pracy w Synthos.
Synthos zakontraktował recyklaty i odpady postkonsumenckie m.in. u kilku europejskich dostawców. Materiały odpadowe pochodzące od korzystających ze styropianu producentów sprzętu RTV, AGD, opakowań na żywność w całości są wykorzystywane w produkcji gotowego produktu InVento FRE. Surowiec jest dostarczany najczęściej w postaci skompaktowanego styropianu. Potem należy przetworzyć go do postaci, którą wykorzysta się w produkcji. Inne źródło dostaw zapewnia współpraca z firmami pozyskującymi odpady z rynku i przetwarzającymi je samodzielnie do formy regranulatu, który nadaje się do bezpośredniego zastosowania w produkcji.
Producent dysponuje certyfikatami niezależnej firmy BureauVeritas poświadczającymi zgodność i jakość procesu produkcyjnego oraz zgodność z europejskim standardem ISCC+, który obejmuje zbieranie odpadów, ich składowanie, przetwarzanie recyklatu, jak również potwierdza wysoką jakość procesu produkcyjnego i zawartość wkładu z recyklingu w końcowym wyrobie.
- Staramy się dozować coraz więcej recyklatów do produktu, badamy wyrób końcowy aby zapewnić jego najwyższą jakość i powtarzalność, analizujemy sytuację na rynku, sprawdzamy, jak on funkcjonuje u naszych klientów. InVento FRE z Synthos jest ekologiczną alternatywą w termoizolacji i będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem – podsumowuje Marcin Cebulski
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 5/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...
Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu
W Warszawie odbyła się konferencja „Wpływ zmian legislacyjnych na strategię rozwoju produktu – o...
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...