2022-04-20
Synthos rozszerza współpracę ze szwajcarską firmą Tyre Recycling Solutions. Powodem takiego stanu rzeczy jest rosnące zainteresowanie rynku surowcami pochodzącymi z recyklingu oraz regulacje dotyczące ekoprojektowania przynoszone w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Synthos po przejęciu biznesu kauczukowego od firmy Trinseo pod koniec 2021 stał się mniejszościowym udziałowcem Tyre Recycling Solutions. Firmy notują od pewnego czasu rosnące zainteresowanie kauczukiem pochodzącym z recyklingu. Są dwa powody zwiększonego popytu. Po pierwsze, dostępność syntetycznego kauczuku oraz sadzy uległa znacznemu zmniejszeniu w konsekwencji rosyjskiej inwazji w Ukrainę. Drugim powodem są nadchodzące zmiany regulacyjne, które prawdopodobnie nałożą obowiązek wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu w produkcji opon.
- Co prawda Europa produkuje każdego roku około 1 mln tony sadzy - główni producenci to Niemcy, Węgry i Włochy - jest jednak zmuszona importować zarówno główne składniki konieczne do jej produkcji, np. oleje ciężkie, jak i samą sadzę. Przy całkowitym zużyciu sadzy w Europie szacowanym na 1,6 miliona ton rocznie, dostawy z Rosji i Ukrainy stanowią około 38% rynku, co powoduje pilną potrzebę poszukiwania przez producentów opon i kauczuku alternatywnych dostaw. Synthos w pełni solidaryzuje się z Ukrainą, dlatego z mieszanymi uczuciami patrzymy na możliwości biznesowe wynikające z trwającego kryzysu. Mamy do czynienia nie tylko ze znacznie zwiększonym popytem na kauczuk syntetyczny ze strony naszych strategicznych klientów, ale i z faktem, że cały rynek oponiarski w coraz większym stopniu stara się zdywersyfikować łańcuchy dostaw surowców, zwłaszcza w kwestii zrównoważonych alternatyw, aby zredukować swoje uzależnienie od dostaw z Rosji i Białorusi - komentuje Matteo Marchisio, dyrektor Jednostki Biznesowej Synthos Synthetic Rubber.
Ograniczona dostępność kauczuku syntetycznego oraz sadzy na rynku to tylko jeden problem. Obaj partnerzy w pełni zdają sobie sprawę z tego, że regulacje dotyczące ekologicznego projektowania (niedawno zapowiedziane przez Komisję Europejską) gruntownie zmienią reguły gry, przyspieszając rynkową akceptację wysokiej jakości proszku gumowego pozyskiwanego ze zużytych opon. Ponieważ wielu wiodących producentów opon spodziewa się nadchodzących zmian legislacyjnych w UE dotyczących potencjalnej minimalnej zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w oponach, stało się jasne, że proszek gumowy jest postrzegany jako dobra alternatywa, zwłaszcza gdy będzie on dostępny na dużą skalę.
- Dynamika rynkowa, której właśnie doświadczamy tylko utwierdza nas w przekonaniu, że wysokiej jakości proszek gumowy pochodzący z odzysku stanowi dobrą alternatywę dla pierwotnych surowców w wysokowydajnych zastosowaniach kauczuku. Do 2026 r. zamierzamy osiągnąć całkowitą zdolność do odzyskiwania ponad 200 tys. ton proszku gumowego TyreXol, aby spełnić wymogi branży. Planujemy pozyskać bezpieczne, stabilne łańcuchy dostaw proszku gumowego pochodzącego z odzysku w strefach geograficznych blisko naszych klientów. Pozwoli nam to nie tylko skuteczniej zaspokoić popyt, ale i zmniejszyć ślad ekologiczny naszych wyrobów - powiedział Staffan Ahlgren, prezes TRS.
TRS specjalizuje się w zbiórce, przetwarzaniu oraz recyklingu zużytych opon poprzez rozwój i implementację innowacyjnych technologii oraz procesów biznesowych. Technologia stosowana przez TRS wykorzystuje unikatowy proces mielenia za pomocą strumienia wody, co pozwala pozyskać wysokowydajny proszek wykorzystywany jako surowiec do produkcji przemysłowych wyrobów gumowych.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...