2021-05-26
Jest nadzieja, że trudny czas dla Grupy Azoty w biznesie tworzyw sztucznych powoli minie. W 2020 r. przychody Segmentu Tworzywa wyniosły 1,135 mld zł i były mniejsze o 22,1% niż w roku 2019. Stanowiły 10,8% całkowitych przychodów Grupy Azoty, podczas gdy za 2019 r. było to 12,9%. Powodem takiego spadku oczywiście lockdown wywołany pandemią. Pierwszy kwartał tego roku przyniósł jednak odbicie. Przychody segmentu były wyższe o 3,5% względem pierwszego kwartału 2020 r., który to w minimalnym stopniu był obciążony zjawiskami pandemicznymi.
W Grupie Azoty w ramach Segmentu Tworzywa wytwarzane są przede wszystkim tworzywa inżynieryjne (poliamid 6 (PA6) i tworzywa modyfikowane) oraz produkty towarzyszące i półprodukty, jak kaprolaktam, a także inne chemikalia. Produkcja realizowana jest przez spółki w Tarnowie, Puławach, Guben (Niemcy). Grupa Azoty jest liderem w produkcji poliamidu 6 w Polsce, a spośród producentów w Unii Europejskiej zajmuje trzecią pozycję, za koncernami BASF i Lanxess.
Tworzywa inżynieryjne charakteryzują się wysoką odpornością termiczną i dobrymi właściwościami mechanicznymi. Posiadają szereg korzystnych właściwości fizycznych, dzięki którym znalazły zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie, elektrotechnice, artykułach gospodarstwa domowego oraz przemyśle spożywczym i włókienniczym. Grupa Azoty produkuje poliamid 6 (PA6) i tworzywa modyfikowane (z dodatkami wpływającymi na zmianę właściwości fizykochemicznych finalnych tworzyw) na bazie poliamidu 6 i innych tworzyw inżynieryjnych (POM, PP, PBT, PA66). Produkowane są także tworzywa modyfikowane według potrzeb indywidualnych klientów.
Działalność Grupy Azoty w obszarze tworzyw sztucznych jest bezpośrednio związana z przemysłem elektrotechnicznym i motoryzacyjnym, które najmocniej odczuły skutki pandemii. Wprowadzone pod koniec marca 2020 roku restrykcje administracyjne wpłynęły na ograniczenie popytu i spadek cen kaprolaktamu i poliamidów na rynku europejskim i azjatyckim. Ograniczenie popytu na produkty Grupy Azoty było już w marcu 2020 r. poprzedzone wyłączaniem produkcji u wytwórców ulokowanych we wszystkich sektorach łańcucha wartości tworzyw.
W efekcie zdarzeń, które miały miejsce w otoczeniu rynkowym, w drugim kwartale 2020 roku w Segmencie Tworzyw odnotowano najwyższy spadek przychodów, który wyniósł 43% w relacji do analogicznego okresu roku wcześniejszego.
Od trzeciego kwartału 2020 roku sytuacja w biznesie tworzywowym związana z pandemią uległa polepszeniu. Obserwowano niewielkie ożywienie na rynkach zarówno surowcowych jak i produktowych. Ostatnie miesiące 2020 roku przyniosły dalsze ożywienie popytu.
W pierwszych miesiącach 2021 roku sytuacja rynkowa w obszarze całego segmentu produktowego tworzyw sztucznych pozostawała pod silnym wpływem koniunktury popytowo-podażowej oraz cen surowców petrochemicznych. Rynek globalny nadal odczuwał skutki pandemii COVID-19. Zapoczątkowane pod koniec 2020 roku wzrosty cen w całym ciągu produktowym były kontynuowane.
Jak zauważają analitycy Grupy Azoty, dotychczasowy przebieg 2021 r. cechuje się utrzymującym się wysokim popytem w praktycznie wszystkich zastosowaniach PA6 oraz ograniczoną podażą. Zapotrzebowanie na PA6 jest wysokie we wszystkich głównych sektorach przemysłu, w tym motoryzacyjnym, elektronicznym, sprzętu AGD, budowlanym i opakowaniowym. Konsumpcja z innych zastosowań PA6 pozostaje na stabilnym poziomie. Popyt na poliamid ze strony sektora motoryzacyjnego pozostaje silny, pomimo trwającego niedoboru chipów półprzewodnikowych i innych komponentów oraz niższej sprzedaży pojazdów. W opinii niektórych graczy popyt w najbliższych miesiącach będzie zależał od aktywności konsumentów końcowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...