2018-06-22
Globalny rynek nawozów azotowych jest od lat rynkiem dochodowym, na którym zużycie wzrasta wraz z rosnącym zapotrzebowaniem ze strony rolnictwa. Szacuje się, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) tego rynku utrzymywać się będzie na poziomie 3,6% w latach 2018-2023.
Jeszcze w roku 2016 szacowana wartości rynku nawozów azotowych na świecie wynosiła niemal 90 mld dol., obecnie przekracza 100 mld dol. Natomiast region Azji i Pacyfiku, wraz z „kwitnącą” gospodarką i dynamicznie rosnącą liczbą ludności, jest największym rynkiem nawozów azotowych. Jest to również rynek, od którego w skali świata oczekuje się największego wzrostu zużycia w związku z rosnącym zapotrzebowaniem.
Dodatkowo rynek nawozów azotowych prawdopodobnie zyska na wzroście tego regionu ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa, jak i rządów, na stosowanie innowacyjnych i wysoce zaawansowanych technik oraz produktów, w celu osiągnięcia coraz to większej wydajności. Europa i Ameryka Północna będą prawdopodobnie świadkami stałego wzrostu w okresie prognozy z uwagi na nasycenie rynku. Oczekuje się, że w nadchodzących latach Ameryka Południowa i Afryka będą wykazywać wysoki wzrost. Głównym powodem są ogromne uprawy ryżu, kukurydzy i trzciny cukrowej w tych regionach.
Rośnie też zainteresowanie nawozami biologicznymi. Mogą one spełnić wymagania od strony upraw, w tym na potrzebne roślinom ilości azotu, fosforu, potasu. Coraz częściej uważa się je za przyszłość tego rynku dla nawozów. Mają one zdolność rozwiązywania problemów związanych z zasoleniem gleby i odpływami chemicznymi z pól. Nadmierne stosowanie nawozów chemicznych doprowadziło do zanieczyszczenia zarówno powietrza, jak i gleby oraz wód gruntowych. Nawozy mineralne na bazie azotu rozwiązały ten problem, ponieważ są stosunkowo niskie w nakładach kosztowych i atrakcyjne cenowo z perspektywy rolnika. Pomagają w zwiększeniu plonów o 10-25%.
Równocześnie nawozy azotowe zapewniają dostateczne wsparcie, jeśli chodzi o składniki odżywcze. Odgrywają istotną rolę w zwiększaniu produktywności uprawianych roślin.
Region Azji i Pacyfiku dominuje na globalnym rynku nawozów azotowych. W najbliższej przyszłości ocenia się, że tendencja ta prawdopodobnie się utrzyma. Oczekuje się, że produkcja ryżu zdominuje popyt na nawozy azotowe w regionie Azji i Pacyfiku. Ziarna i nasiona roślin oleistych mają najwyższy udział w całkowitym rynku azotu. Prawie połowa udziałów w rynku należy do Chin i Indii - są one najbardziej zaludnionymi krajami w regionie. Tym samym przyczyniają się do wzrostu popytu na nawozy azotowe. Przewiduje się, że Azja i Pacyfik będą oferować korzystne perspektywy wzrostu, ponieważ firmy w regionie wdrożyły strategie biznesowe, takie jak współpraca i rozwój produktów, aby zwiększyć swoje udziały w rynku.
Wśród głównych graczy rynkowych są takie firmy, jak: Agrium Inc. (Kanada); Yara International ASA (Norwegia); Coromandel International Ltd. (Indie), PotashCorp (Kanada) i wiele innych.
Źródło: ResearchAndMarkets.com
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...