Data publikacji: 2021-01-05
Grupa Azoty Puławy dostarczy suchy lód do transportu i przechowywania szczepionki na COVID-19. Spółka podpisała właśnie umowę z Agencją Rezerw Materiałowych na wykorzystanie produkowanego w Puławach suchego lodu do potrzeb związanych z logistyką szczepionki.
Puławski COOLANT (nazwa handlowa suchego lodu) jest powszechnie stosowany do transportu materiałów w warunkach bardzo niskiej temperatury i jest idealną odpowiedzią na potrzeby transportowe szczepionki.
Jego temperatura to minus 79 stopni Celsjusza. Dotychczasowe doświadczenia związane z transportem przy wykorzystaniu suchego lodu dotyczyły temperatury ok. minus 50 stopni Celsjusza. Szereg przeprowadzonych w ostatnim czasie testów pokazuje, że z powodzeniem udaje się uzyskać temperaturę dużo niższą – poniżej minus 70 stopni Celsjusza.
Szczepionki na COVID-19 muszą być przechowywane, a więc i transportowane z utrzymaniem tzw. mroźnego łańcucha dostaw – zgodnie z wytycznymi producentów wymagana jest temperatura od minus 60 nawet do minus 90 stopni Celsjusza.
W połowie grudnia przedstawiciele Agencji Rezerw wizytowali puławską spółkę i oglądali m.in. instalację do produkcji suchego lodu. Przeprowadzone testy potwierdziły możliwości wykorzystania puławskiego produktu do transportu i przechowywania szczepionki na COVID-19.
- Odpowiadając na potrzebę Agencji Rezerw Materiałowych, nasza spółka po raz kolejny aktywnie włączyła się w walkę z pandemią koronawirusa. Współpraca z Agencją jest idealnym przykładem synergii biznesu z instytucją rządową. Jestem przekonany, że przyniesie ona pozytywne efekty – mówi Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.
Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym. Powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla do ciśnienia poniżej punktu potrójnego. Z około 2,5 kg ciekłego dwutlenku węgla powstaje 1 kg suchego lodu w postaci śniegu. W Puławach produkowany jest w postaci kostek, bloków oraz granulatu. Wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym - do celów chłodniczych przy
przechowywaniu produktów łatwo psujących się, jak mięso, ryby, przetwory mleczarskie, owoce i warzywa oraz w medycynie i technice do uzyskiwania niskich temperatur. Produkt stanowi rozszerzenie podstawowej oferty spółki, jaką jest dwutlenek węgla głównie dla przemysłu spożywczego.
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi Plastpol 2020 w cieniu pandemii
W Kielcach pomimo pandemii koronawirusa, odbyły się zaplanowane pierwotnie na maj targi Plastpol.
Budma barometrem polskiego budownictwa
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma od wielu lat stanowią miejsce, w którym można najdokładniej...
VII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej: mocny rozwój branży, choć możliwe spowolnienie
Sytuacja rynkowa, legislacja, nowości technologiczne, usługi dla branży to tematy, które złożyły się na program VII...
Jubileuszowa edycja Kompozyt - Expo
W Krakowie odbyła się 10 edycja targów Kompozyt – Expo. W jej trakcie polscy i europejscy liderzy branży...