2016-04-14
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Grupa Azoty zawarły nową umowę na sprzedaż paliwa gazowego.
Na podstawie umowy ramowej i podpisanych kontraktów dwustronnych PGNiG będzie dostarczało gaz ziemny do pięciu spółek z Grupy Azoty, czyli do zakładów w Tarnowie, w Puławach, w Policach, w Kędzierzynie – Koźlu i do zakładów spółki Siarkopol.
Umowa obowiązuje do września 2019 r. Wielkość dostaw w całym okresie obowiązywania kontraktu może wynieść łącznie nawet 4,5 mld m3 gazu. Wartość kontraktu szacuje się na ok. 3,3 mld zł.
- Podpisanie umowy między dwiema ważnymi spółkami, dwoma ważnymi podmiotami Skarbu Państwa dowodzi, że patriotyzm gospodarczy to konkretne idee, cele i przede wszystkim realizacje, których następstwem jest silna i niezależna Polska, atrakcyjna dla inwestorów, przyjazna dla przedsiębiorców. To współpracujące i sprawnie zarządzane przedsiębiorstwa branż strategicznych z punktu widzenia państwa, tworzą fundamenty Polski zamożnej i poważanej na arenie międzynarodowej – mówił Dawid Jackiewicz, Minister Skarbu Państwa.
- Wynegocjowana umowa stanowi nowy etap współpracy pomiędzy naszymi spółkami. Dzięki podpisaniu kontraktów, otrzymujemy nie tylko gwarancję stabilnych dostaw, ale także rynkowe mechanizmy zapewniające pozyskiwanie gazu w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. Umowa wprowadza innowacyjne rozwiązania dla realizowanych dostaw, które wynikają z konkurencyjnej oferty naszego strategicznego dostawcy surowca - PGNiG. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nasza współpraca oparta o rynkowe rozwiązania to zacieśnienie współpracy dwóch kluczowych dla polskiej gospodarki grup kapitałowych - komentuje Mariusz Bober, prezes Grupy Azoty.
PGNiG i Grupa Azoty podpisały umowę ramową określającą ogólne zasady współpracy pomiędzy Stronami oraz kontrakty indywidualne dotyczące zakupu gazu ziemnego przez każdą ze spółek z Grupy Azoty. Zawarta umowa ramowa ma charakter otwarty i umożliwia zawieranie dodatkowych kontraktów na kolejne wolumeny w przyszłości.
- Umowa z naszym największym, a zarazem strategicznym odbiorcą gazu, to nowe otwarcie w historii naszych relacji. Cieszę się, że wypracowaliśmy z Grupą Azoty nowe satysfakcjonujące zasady kilkuletniej współpracy. Stale wsłuchujemy się w potrzeby naszych klientów i dzięki temu PGNiG ma na zliberalizowanym rynku bardzo korzystną ofertę sprzedaży gazu, a nasi klienci cieszą się bezpiecznymi i przewidywalnymi warunkami dostaw. Jestem przekonany, że pozwoli to PGNiG nie tylko utrzymywać pozycję lidera na rynku gazu ziemnego w Polsce, ale również przyczyni się do szybkiego wzrostu sprzedaży - podsumował Maciej Woźniak, wiceprezes zarządu PGNiG ds. Handlowych.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2026
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2026
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejSonda
Czy w Twojej firmie brakuje specjalistów z branży chemicznej (inżynierowie procesowi, chemicy, automatycy)?
WięcejW obiektywie
Druga edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego potwierdziła potrzebę spotkań branży kosmetycznej
170 osób uczestniczyło w drugiej edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Kosmetycznego....
Jubileuszowa edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego pełna nowości i inspiracji
175 osób uczestniczyło w 15. edycji Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Detergentowego, która...
Plastpol w Kielcach miejscem prezentacji maszynowych nowości
15 tysięcy zwiedzających z Europy, Azji i Afryki, 660 wystawców z 36 krajów, setki pracujących...
Paryż stolicą przemysłu kosmetycznego
W Paris Expo Porte de Versailles odbyły się targi in-cosmetics Global 2026 – największe na świecie...