2022-01-21 / Autor: Dominik Wójcicki
Koncern Evonik przybliżył w jaki sposób wykorzystuje w codziennej produkcji olej palmowy.
Evonik sięga głównie po olej palmowy, olej z ziaren palmowych i ich pochodne w procesach produkcji składników dla przemysłu kosmetycznego, detergentów i środków czyszczących (linia biznesowa Care Solutions) oraz do produkcji polimerów stosowanych w celu poprawy wskaźnika lepkości i obniżenia temperatury krzepnięcia smarów (Linia biznesowa Oil Additives). Roczne zapotrzebowanie koncernu na olej palmowy to około 90 tys. ton. Jednocześnie firma jest świadoma, że plantacje oleju palmowego mogą mieć negatywny wpływ na środowisko i okolicznych mieszkańców.
Niemniej od wielu lat Evonik wspiera stosowanie zrównoważonego oleju palmowego w łańcuchu swoich dostaw.
- Skupiamy się na uznanych międzynarodowych standardach certyfikacji. Evonik jest członkiem Okrągłego Stołu ds. Zrównoważonego Oleju Palmowego (RSPO) od 2010 roku. W naszym corocznym raporcie postępów RSPO przedstawiamy własne działania i cele mające na celu wspieranie zrównoważonej produkcji oleju palmowego. Zgodnie z naszym zobowiązaniem do zapewnienia odpowiedzialnego wykorzystania oleju palmowego, aktywnie współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, klientami i innymi interesariuszami w łańcuchu wartości. Kluczowymi kwestiami zajmuje się wewnętrzne grono ekspertów ds. surowców odnawialnych. W 2020 r. to grono ekspertów opracowało zalecenia dotyczące zrównoważonych zakupów i stosowania oleju palmowego, aby zwiększyć świadomość pracowników na temat potrzeb przyjęcia odpowiedzialnego podejścia do pochodnych palmowych. Tym samym osiągnięto w koncernie cel, który wyznaczono wcześniej. W przyszłości zamierzamy rozszerzyć zalecenia na inne surowce odnawialne, takie jak olej rzepakowy, kukurydza (źródło węgla), olej kokosowy i ich pochodne. Konkretne strategie, cele i środki są określane przez zespoły zarządzania operacyjnego w liniach biznesowych Care Solutions i Oil Additives – poinformowały władze niemieckiego przedsiębiorstwa.
Ponad 50% surowców palmowych wykorzystywanych przez linię biznesową Care Solutions firmy Evonik posiada już certyfikat RSPO. Planuje się rozszerzenie tego na wszystkie dostępne surowce. Strategiczne priorytety tej linii biznesowej to certyfikacja zakładów i rozszerzenie portfolio certyfikowanych produktów. Wszystkie zakłady jednostki biznesowej Care Solutions, które używają oleju palmowego, są certyfikowane jako zgodne ze standardami bilansu masy i segregacji (SG) RSPO.
- Pokazuje to, że struktura organizacyjna w tych zakładach spełnia wymagania certyfikatu RSPO, co jest podstawowym warunkiem trwałego przechodzenia na certyfikowane surowce. Jednostka Care Solutions stale monitoruje podaż na rynku i zwiększa presję na bezpośrednich przeddostawców, aby mogli oni zmieniać produkty na całym świecie na standard MB. Ta linia biznesowa oferuje już ponad 100 produktów zgodnych ze standardem RSPO MG lub SG – dopowiadają przedstawiciele Evonika.
Strategiczne priorytety linii biznesowej Oil Additives to z kolei certyfikacja zakładów i rozszerzenie portfolio certyfikowanych produktów. Obecnie wszystkie pięć zakładów produkcyjnych wykorzystujących pochodne oleju palmowego uzyskało certyfikat zgodności ze standardem RSPO MB lub SG. Jednostka Oil Additives pracuje nad stopniowym planem certyfikacji RSPO dla stosowanych surowców.
Do 2023 roku Evonik zamierza zapewnić, że w swoich produktach będzie stosowany wyłącznie olej palmowy i olej z ziaren palmowych z certyfikatem RSPO. Jednym z wyzwań związanych z tą transformacją jest to, że występują znaczne wahania regionalne w podaży certyfikowanych instrumentów pochodnych, którym często towarzyszą wzrosty cen, wyższe gwarancje odbioru lub ograniczona dostępność. Pociąga to za sobą niepewność w zaspokojeniu popytu. Warunkiem wstępnym osiągnięcia celu jaki stawia sobie firma jest zatem dostępność niezbędnych surowców.
WięcejSklep
"CiB. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej" nr 1/2022
25.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 3/2022
35.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2022
35.00 zł
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Bilety - XI Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Chemii Gospodarczej
479.70 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej w formule wirtualnej zgromadziła ponad 70 osób
7 grudnia 2021 r. odbyła się VIII Konferencja Przemysłu Chemii Budowlanej. Wydarzenie było transmitowane...
TransLogistica Poland: ważne spotkanie dla branży TSL
3-5 listopada 2021 r. odbyła się VIII edycja Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki w...
Co powinien wiedzieć kierownik laboratorium XXI wieku?
VII edycja konferencji „Kierownik Laboratorium XXI wieku”, organizowana przez CE2 Centrum...
Sporo nowości na targach Taropak
Tegoroczne Targi Taropak zgromadziły w Poznaniu blisko 200 wystawców z 13 krajów. Swoją ofertę...