2019-04-26 / Autor: Anna Jarosik
Według agencji Coherent Market Insights wartość globalnego rynku metakrylanu metylu (MMA) wynosi 7,191 mld dolarów. Branża ta wzrastać ma do 2027 r. w tempie 4,5% rocznie.
Wśród analizowanych przez CMI zastosowań uwzględniono produkcję polimetakrylanu metylu (PMMA) oraz polimerów stosowanych w stomatologii, w produkcji farb, lakierów i powłok.
Czynniki wpływające na przyszły wzrost rynku to m.in. pojawienie się monomerów MMA na bazie składników biologicznych oraz coraz większe zapotrzebowanie na MMA płynące z przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego, lotniczego i elektronicznego. Rośnie ponadto popyt na specjalistyczne produkty, w produkcji których wykorzystywany jest monomer MMA. Mowa tu o takich wyrobach, jak pleksiglas (szkło optyczne) w klasie optycznej, pleksiglas kompaktowy oraz chroniący przed promieniowaniem UV.
Okazuje się, że monomer MMA jest zdecydowanie lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o produkcję przezroczystego szkła. Płynne membrany dachowe PMMA są stosowane w coraz szerszym zakresie. Dotyczy to m.in. zadaszeń, świetlików, okien w samolotach, pojazdach.
Niestety niekorzystny wpływ MMA na zdrowie człowieka jest głównym czynnikiem hamującym wzrost rynku. MMA jest wysoce łatwopalny. Długotrwała lub powtarzająca się ekspozycja na MMA może powodować podrażnienie, a nawet uczulenie skóry, a w niektórych przypadkach nawet astmę. Możliwy jest również niekorzystny wpływ na układ nerwowy.
To segment polimetakrylanu metylu zajmuje dominującą pozycję na rynku MMA pod względem przychodów. Rosnące zapotrzebowanie na PMMA jest pokłosiem tego, iż stanowi on alternatywę dla szkła. Inne zastosowania PMMA to implanty medyczne, meble i szyby samochodowe.
Na Azję przypada ok. 50% przychodów generowanych w całej branży MMA.
Główni gracze na globalnym rynku metakrylanu metylu (MMA) to BASF; Evonik Industries; Arkema Group; The Dow Chemical Company; AkzoNobel; Sumitomo Chemical Company; Chi Mei Corporation oraz Asahi Kasei Corporation.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...