2023-04-20 / Autor: Ewa Maciejczyk, Politechnika Łódzka, Instytut Surowców Naturalnych i Kosmetyków
Benzofenon-3 obecny jest w wielu produktach kosmetycznych. Pomaga zachować stabilność składników kosmetyków i zapobiega ich degradacji pod wpływem słońca. Niektóre produkty do makijażu zawierają filtry przeciwsłoneczne. Balsamy do ust, podkłady, koloryzujące nawilżacze i samoopalacze to produkty, które zawierają filtry przeciwsłoneczne i są najczęściej chronione przez benzofenon-3. Benzofenon-4 pomaga stabilizować preparaty wrażliwe na promieniowanie UV, takie jak farby do włosów i lakiery do włosów. Zapewnia również ochronę barwników przed blaknięciem oraz pomaga stabilizować zapachy i składniki aktywne przed utlenianiem. Benzofenon-1 jest popularnym stabilizatorem koloru, wykorzystywanym w lakierach do paznokci. Benzofenon-5 może być wykorzystywany w kremach, balsamach, żelach, kosmetykach do makijażu, szamponach, odżywkach, produktach do stylizacji, środkach do mycia twarzy, samoopalaczach, filtrach przeciwsłonecznych i innych produktach do pielęgnacji ciała.
Istnieje ponad 300 naturalnych pochodnych benzofenonu, z których większość jest badana pod kątem przyszłych zastosowań chemicznych przez naukowców z całego świata. Stwierdzono, że benzofenon występuje naturalnie w winogronach (Vitis vinifera L.) w stężeniach 0,08-0,13 ppm. Wykryto go ilościowo w gatunkach męczennicy (Passiflora) na poziomie 0,045 ppm i jakościowo w czarnej herbacie, czerymoi (Annona cherimola), papai górskiej (Carica pubescens) i gravioli (Annona muricata L.). Stężenia w papai górskiej (C. pubescens i C. candamarcensis) były niższe niż 0,01 ppm. Benzofenon można otrzymać w reakcji Friedela-Craftsa przez acylowanie chlorku benzoilu nadmiarem benzenu w obecności bezwodnego chlorku glinu. Benzofenon jest również wytwarzany przez atmosferyczne utlenianie difenylometanu w obecności katalizatorów metalicznych, takich jak naftenian miedzi. Benzofenon-1, -3, -4, -5, -9 i -11 to związki utworzone z 2-hydroksybenzofenonu.
Benzofenon i jego pochodne mają zastosowanie również jako jeden ze składników opakowań z tworzyw sztucznych (jako bloker UV), aby zapobiec fotodegradacji polimerów opakowania lub jego zawartości. Stosowanie benzofenonu umożliwia producentom kosmetyków i produktów chemii gospodarczej pakowanie produktu w przezroczyste szkło lub plastik. Bez tego większość produktów wymagałyby nieprzejrzystych lub ciemnych opakowań.
Wanilia jest dodawana do wielu różnych zapachów. Jednakże substancje zapachowe zawierające wanilię powodują przebarwienia produktu, od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Im wyższe stężenie wanilii w zapachu, tym więcej przebarwień. Co zatem powoduje omawiane przebarwienia? Sprawcą jest dobrze znana substancja o nazwie wanilina. Wanilina, zwana także metylowaniliną lub 4-hydroksy-3-metoksybenzaldehydem, jest głównym składnikiem ekstraktu z laski wanilii. Ten związek chemiczny oprócz wanilii jest naturalnie obecny w kawie, winie, wędzonym mięsie, a nawet owocach, takich jak truskawki i jagody. Jest to aromatyczny aldehyd, który zapewnia słodki, ciepły i mleczny zapach wanilii.
"Kosmetyki i Detergenty" (wcześniej "Chemia i Biznes. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej") to kwartalnik biznesowo-informacyjny z zakresu przemysłu kosmetycznego i środków czystości.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...