2023-10-03
W pierwszym półroczu 2023 r. spółki Grupy Azoty dokonały sprzedaży nadwyżki jednostek uprawnień do emisji CO2 za łączną kwotę 568 mln zł. Wynikało to z niższych poziomów produkcji w Grupie Azoty. Zdarzenie to poprawiło nieznacznie wyniki finansowe Grupy Azoty, które i tak jednak pozostają słabe, jeśli chodzi o okres pierwszych sześciu miesięcy tego roku.
Grupa Azoty podała do wiadomości, że ceny uprawnień do emisji CO2 w pierwszym półroczu 2023 roku ustabilizowały się w przedziale 78 - 100 euro za tonę. Można było w tym czasie zauważyć próby kształtowania krótkotrwałych tendencji spadkowych, co mogło być spowodowane pogorszeniem kondycji europejskiej gospodarki i perspektywami utrzymania dekoniunktury w dalszej części roku. Od marca 2023 roku ceny uprawnień utrzymują się na niższych poziomach wspomnianego przedziału, możliwe są w związku z tym spadki do 65-75 EUR/t, co należałoby uznać, w ocenie Grupy Azoty, za poziomy względnie niskie, korzystne z perspektywy kupujących uprawnienia.
- Spółki Grupy, działając w oparciu o przyjęty w Grupie Kapitałowej wspólny model zarządzania uprawnieniami do emisji CO2 oraz realizując zatwierdzone plany zakupowe, posiadają niemal w pełni zabezpieczone pozycje bilansowe w zakresie wymaganego wolumenu uprawnień do emisji CO2 na 2023 rok. Spółki kupowały uprawnienia w okresach wcześniejszych, w kontraktach terminowych, po cenach znacząco niższych od aktualnych notowań rynkowych – poinformowała Grupa Azoty.
Prognozy eksperckie wskazują, że średnia cena uprawnień do emisji CO2 w 2023 roku będzie się kształtować na poziomie 86 euro. Rynek uprawnień pozostaje rynkiem regulowanym, a intencją regulatora jest doprowadzenie do trwałego wzrostu notowań jednostek EUA w związku ze zwiększeniem ambicji klimatycznych w ramach pakietu „Fit for 55”.
- Prognozowana recesja gospodarcza na przełomie lat 2023/2024 w strefie euro oraz skutki wysokich cen energii powinny jednak w średnim okresie stabilizować ceny uprawnień w związku ze spadkiem zapotrzebowania ze strony przemysłu. Przejściowe spadki cen uprawnień może wywołać plan REPowerEU (oszczędności energii i dywersyfikacja dostaw, przyspieszenie transformacji ekologicznej) oraz niższa produkcja energii elektrycznej z węgla. Rynek ETS może pozostawać w konsolidacji w obszarze cenowym 70-99 euro – brzmi stanowisko Grupy Azoty.
Na dzień 2 października 2023 r. cena uprawnień wynosiła 80,8 euro za tonę.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 2/2024
30.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Ciekawe targi PCI Days
W dniach 19-20 czerwca 2024 r. w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu kosmetycznego,...
Międzynarodowe Targi Dostawców dla Przemysłu Kosmetycznego CosmeticBusiness 2024 potwierdziły wiodącą pozycję na rynku
Tegoroczne targi CosmeticBusiness dla przemysłu kosmetycznego zgromadziły w Monachium 418 właścicieli...
Sukces XIII Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej
11 czerwca 2024 r. odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Chemii Gospodarczej. Tym...
O wodorze w Poznaniu
Odbywające się w Poznaniu w dniach 24-25 kwietnia br. Forum H2POLAND i Net Zero poświęcone było technologiom...