2016-11-10
Należąca do Grupy Atlas spółka Grudzeń Las w pierwszym kwartale 2017 r. rozpocznie wydobycie piasków z nowego złoża - Unewel Zachód-Las. Nowe piaski będą uzupełnieniem dotychczasowej oferty dopasowanej pod wymagający przemysł szklarski.
Teren nowego złoża obejmuje obszar 60 ha zlokalizowanych w bliskiej odległości kopalni. Spółka Grudzeń Las, która wygrała przetarg na eksplorację złoża położonego na terenie Lasów Państwowych, rozpoczęła już prace związane z przygotowaniem terenu. W ramach ich pierwszego etapu odbywa się kontrolowana wycinka drzewostanu, budowa i utwardzenie dróg dojazdowych, a także prowadzone są działania mające na celu ochronę środowiska, w tym zwierząt i ptactwa żyjącego na terenie wyrobiska.
- Nowa inwestycja, jaką jest otwarcie złoża Unewel Zachód- Las to zaplanowany i zrealizowany na etapie postępowania przetargowego projekt. W przeciwieństwie do pozostałych złóż, Unewel Zachód- Las nie jest własnością kopalni, ale teren jest dzierżawiony od Lasów Państwowych. Wygraną przetargu gwarantowało spełnienie szeregu rygorystycznych wymogów, w tym również dotyczących ochrony środowiska – mówi Stanisław Śmiechowicz, prezes zarządu Grudzeń Las.
Dzięki otwarciu nowego złoża oferta piasków spółki Grudzeń Las rozszerzy się o piaski II gatunku, z przeznaczeniem dla przemysłu szklarskiego. Pozwoli to na uzupełnienie portfolio firmy, a także na umocnienie jej pozycji w sektorze związanym z produkcją szkła.
- Piaski złoża Unewel Zachód- Las, dzięki doskonałej jakości i pozbawieniu ciężkich metali i minerałów, są uzupełnieniem dotychczas wydobywanych i sprzedawanych przez kopalnię produktów. Na obecnym etapie przygotowujemy teren 7 ha z 60 ha, które pozyskaliśmy na etapie przetargu. Rozpoczęcie wydobycia poprzedza szereg prac geologicznych, w tym zdjęcie aż czterech metrów nadkładu, który zostanie wykorzystany do rekultywacji zamkniętych złóż na terenie kopalni – dodaje Grzegorz Kościarski, kierownik ruchu Zakładu Górniczego z kopalń Grudzeń Las.
Kopalnia Grudzeń Las to największa pod kątem różnorodności wydobycia kopalnia piasku w Polsce. Eksportuje piaski m.in. do Austrii, Czech, Słowacji, Litwy, Węgier i Zjednoczonych Emiratów. Wydobywane w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego surowce wykorzystywane są szeroko przez przemysł budowlany, odlewniczy czy szklarski. Przetworzone piaski są m.in. obecne także w szybach montowanych w popularnych markach samochodów.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...