2021-09-27 / Autor: Safic-Alcan Polska Sp. z.o.o. / Artykuł sponsorowany
Na rynku konsumenckim i przemysłowym stosowane są różne rodzaje produktów do czyszczenia twardych powierzchni. W ostatnich kwartałach czystość, higiena i odporność są kluczowymi kwestiami przy wyborze produktów wywołanymi pandemią.
Udział biodegradowalnych produktów do mycia twardych powierzchni na rynku konsumenckim znacząco wzrósł w ostatnim czasie. Ponad połowa respondentów uważa że zdrowie i dobre samopoczucie to najbardziej istotne czynniki, które są brane pod uwagę przy wyborze produktów. Prawie połowa respondentów uważa że etyczne, ekologiczne i odpowiedzialne społecznie rozwiązania stanowią ważne czynniki przy wyborze produktów. Z punku widzenia formulatorów i firm produkcyjnych stanowi to nowe wyzwania przy formułowaniu produktów czyszczących, które powinny wyróżniać się bardziej ekologicznym składem. Często formulatorzy zmuszeni są do rezygnowania z dotychczas używanych silnych kwasów i zasad na rzecz surowców biodegradowalnych czy surowców pochodzenia naturalnego, które są bardziej przyjazne dla człowieka i dla środowiska. Ważnym kryterium przy tworzeniu nowych ekologicznych formulacji jest utrzymanie jakości i wydajności, a często również odpowiedniego poziomu cenowego. W ofercie firmy Safic-Alcan znajdują się surowce, które znacząco zwiększają siłę czyszczenia produktów chemii gospodarczej, polepszają zwilżalność powierzchni, a przy tym są biodegradowalne. Podczas gdy rynek produktów konsumenckich zmienia się i kierunkuje w stronę bardziej ekologicznych surowców, na rynku przemysłowych produktów do czyszczenia twardych powierzchni, ta kwestia pozostaje mniej istotna, a najważniejsza jest szybkość działania produktu, skuteczność oraz cena.
Zwiększenie efektu mycia następnym razem - ,,easy next-time cleaning” .
Głównym celem produktów do czyszczenia twardych powierzchni, jest dobre zwilżenie mytej powierzchni oraz usunięcie zanieczyszczeń takich jak kurz, błoto, czy resztki jedzenia, ale również trudniejszych jak tłuszcz, przypalone powierzchnie, osady z mydła, czy sebum z powierzchni łazienkowych. Takie produkty powinny mieć dobre właściwości dyspergujące i penetrujące oraz zdolność do emulgowania tłuszczów. Muszą również wykazywać się wysoką zdolnością myjąco-czyszczącą oraz brakiem pozostawiania smug i zarysowań na mytych powierzchniach. Dobrym rozwiązaniem do tego typu zastosowań jest użycie surowców wspomagających proces czyszczenia, które zwiększają zwilżalność powierzchni czy też pozostawiają niewidoczny film i ułatwiają proces mycia następnym razem. Przykładem takiego surowca jest SorezTM HS-205 polymer, który wytwarza na mytych powierzchniach hydrofilowy film dzięki czemu hydrofilizuje powierzchnię, ułatwia proces mycia i usuwania zanieczyszczeń następnym razem - ,,easy - next time cleaning” oraz zabezpiecza powierzchnię przed przyleganiem zabrudzeń (Rysunek 1). SorezTM HS-205 polymer jest również doskonałym boosterem i stabilizatorem piany dzięki czemu zwiększa siłę czyszczenia finalnego produktu. Surowiec tworzy bezbarwny film na powierzchniach twardych, maskuje zarysowania i nie ma tendencji do akumulacji. Jest stabilny w szerokim zakresie pH i odporny na działanie wielu środków utleniających. Surowiec znajduje zastosowanie w wielu produktach przeznaczonych do mycia twardych powierzchni w gospodarstwach domowych i na rynku środków przemysłowych, m.in. mycie podłóg, powierzchni łazienkowych, kuchennych oraz w produktach do mycia toalet. Sorez HS-20TM polymer zapobiega również powstawianiu plam i zacieków dzięki czemu znajduje zastosowanie w produktach do mycia szkła luster, okien, ale również w nabłyszczaczach w zmywarkach do naczyń.
Rysunek 1. Schemat działania SorezTM HS-205 polymer na powierzchniach twardych
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...