2019-11-22
Grupa Azoty scharakteryzowała aktualną sytuację rynkową w branży poliamidów, czyli najpopularniejszego tworzywa konstrukcyjnego, którego zresztą sama jest producentem.
W ocenie polskiej spółki, w trzecim kwartale 2019 r. sytuacja rynkowa dla całego łańcucha produktowego związanego z poliamidami, podobnie jak w poprzednich okresach bieżącego roku, pozostawała pod silnym wpływem koniunktury popytowo - podażowej oraz w niewielkim stopniu wahań notowań ropy naftowej, przekładających się na zmiany cen surowców petrochemicznych.
Ceny kaprolaktamu i poliamidu 6 są stabilne, pomimo oczekiwań, że będą ściśle podążać według tendencji notowań cen surowców do ich produkcji. W ujęciu kwartalnym (rok do roku) średnie ceny poliamidu 6 na rynku europejskim spadły o 13,6% do poziomu 1905 euro za tonę, a średnie ceny kaprolaktamu ciekłego zanotowały spadek o 11,5% do kwoty 1907 euro za ton. Co ciekawe ceny kaprolaktamu na rynkach azjatyckich były w trzecim kwartale tego roku aż o 29,1% niższe w porównaniu z analogicznym kwartałem 2018 r. i wynosiły 1524 euro za tonę.
Jak przyznają przedstawiciele Grup[y Azoty, z uwagi na rosnące koszty produkcji uczestnicy rynku zmagali się z negocjacjami cenowymi zarówno dla poliamidu 6, jak i kaprolaktamu. Najistotniejszym punktem dyskusji dla producentów tworzywa była kwestia podwyżki cen surowców petrochemicznych oraz sposobów odzyskania tych wzrostów w całym łańcuchu wartości. Taki scenariusz na rynku trwa jednak od kilku miesięcy, a producenci pozostają pod presją powstrzymania spadku marży zarówno w przypadku PA6 jak i kaprolaktamu.
Podobnie jak w poprzednich miesiącach słaby popyt z rynków końcowych i nadpodaż była istotniejszym czynnikiem w negocjacjach niż wzrost kosztów produkcji.
- W trzecim kwartale 2019 r. europejski rynek poliamidu 6 był nadpodażowy. Aktywność handlowa była ograniczona ze względu na okres wakacyjny i słaby popyt z sektorów zastosowań końcowych. Miesiące letnie są zazwyczaj okresem ze spowolnioną konsumpcją, ale popyt spadł w całym 2019 r. We wrześniu nastąpiła zgodnie z oczekiwaniami nieznaczna poprawa. Zwiększone zainteresowanie zakupami było zgodne z oczekiwaniami (szczególnie z branży opakowań), ale nie tak wysokie, jak w analogicznych okresach lat poprzednich. W kolejnym okresie ceny produktów tego segmentu będą zdeterminowane, głównie przez dwa czynniki: bilans popytowo-podażowy w sektorze przetwórstwa tworzyw, na który wpływ będzie mieć dynamika wzrostu PKB oraz presja ze strony surowcowej. Słabe zapotrzebowanie z rynków końcowych nadal wpływa na cały łańcuch dostaw, wywierając nacisk na ceny poliamidu 6 i kaprolaktamu przez cały ten rok. Potencjalnych oznak poprawy oczekuje się w 2020 roku. Będzie to jednak uzależnione od nastrojów na rynkach globalnych. Wojna handlowa USA i Chin oraz Brexit, napięcia na Bliskim Wschodzie negatywnie wpływają na światową sytuację makroekonomiczną – poinformowała Grupa Azoty.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 2/2025
20.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 1/2025
30.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
Bilety - XIV Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Detergentowego
639.60 zł
Bilety - I Międzynarodowa Konferencja Przemysłu Kosmetycznego
639.60 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Targi in-cosmetics Global areną kosmetycznych nowości
Targi in-cosmetics Global 2025, które odbyły się w dniach 8–10 kwietnia w Amsterdamie,...
Targi Labs Expo spełniły oczekiwania
W dniach 19-20 marca 2025 odbyła się 3. edycja Targów Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych LABS...
Kosmetyczne targi w Bolonii przyciągnęły tysiące gości
Targi Cosmoprof w Bolonii to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży kosmetycznej na świecie, przyciągające...
World of Build Expo zgromadziły branżę budowlaną
Targi World of BUILD Expo zgromadziły w Nadarzynie czołowych ekspertów i innowatorów w branży...