2024-11-29
Plastics Europe publikuje dane, z których wynika, że mamy do czynienia z dalszym spadkiem produkcji tworzyw sztucznych w Europie. Co więcej, po raz pierwszy spada także produkcja tworzyw sztucznych z recyklingu.
Najnowsze dane Plastics Europe, dotyczące kondycji europejskiego systemu tworzyw sztucznych w 2023 roku, wskazują na znacznie szybszy niż przewidywano spadek produkcji tworzyw sztucznych i – po raz pierwszy – spadek produkcji recyklatów z recyklingu mechanicznego.
W porównaniu z 2022 rokiem całkowita produkcja tworzyw sztucznych w UE odnotowała spadek o 8,3%, obniżając się do poziomu 54 mln ton. Spadła także – o 7,8% – produkcja pokonsumenckich recyklatów z recyklingu mechanicznego, osiągając poziom 7,1 mln ton. Liczby te kontrastują z globalnym wzrostem (o 3,4%) produkcji tworzyw sztucznych i oznaczają, że udział Europy w światowym rynku spadł do 12%.
W 2023 roku pod względem wartości sprzedaży branża tworzyw sztucznych w Europie utrzymała dodatni bilans handlowy, ale pod względem tonażu od 2022 roku Europa jest importerem netto tworzyw w formach podstawowych, zaś gotowych wyrobów z tworzyw sztucznych już od 2021 roku. Jednocześnie eksport polimerów w latach 2020–2023 spadł o 25,4%.
- Słabnąca konkurencyjność europejskiej gospodarki zagraża cyrkularnej transformacji naszego przemysłu. Tworzywa sztuczne – znajdujące zastosowania w wielu gałęziach przemysłu w niemal każdym sektorze, w tym w opiece zdrowotnej, motoryzacji, budownictwie, elektronice, infrastrukturze dla odnawialnych źródeł energii, dobrach konsumpcyjnych i opakowaniach – mają zasadnicze znaczenie dla europejskiej gospodarki - brzmi stanowisko Plastics Europe.
Obserwowany spadek zagraża rentowności europejskiego łańcucha wartości tworzyw sztucznych, który obecnie zapewnia ponad 1,5 mln miejsc pracy w 51,7 tys. przedsiębiorstw i w 2023 roku wygenerował ponad 365 mld euro obrotu w Unii Europejskiej. Bez odpowiednich ram legislacyjno-gospodarczych zapewniających funkcjonowanie na konkurencyjnych zasadach Europa ryzykuje utratę pozycji lidera zrównoważonych innowacji w sektorze tworzyw sztucznych oraz związanych z tym korzyści środowiskowych i gospodarczych.
- Dane i analizy firm członkowskich Plastics Europe potwierdzają, że gwałtowny wzrost importu tworzyw w formach podstawowych i gotowych wyrobów z regionów o mniej rygorystycznych normach środowiskowych, spowodowany globalną nadwyżką mocy produkcyjnych, podważa uzasadnienie biznesowe europejskiego sektora recyklingu tworzyw sztucznych i cyrkularnej transformacji systemu tworzyw sztucznych. Potwierdzają one również, że – podobnie jak większość gałęzi przemysłu UE – producenci tworzyw sztucznych borykają się obecnie z wysokimi kosztami produkcji, wynikającymi z takich czynników, jak wysokie ceny energii i surowców, utrzymująca się inflacja i ograniczona dostępność cyrkularnych surowców. Do tego obserwujemy słaby wzrost gospodarczy w Europie i recesję w niektórych kluczowych europejskich gospodarkach i sektorach - komentują eksperci Plastics Europe.
Mimo że w Europie utrzymuje się najwyższy udział cyrkularnych tworzyw sztucznych w całkowitej produkcji wynoszący 14,8%, to wzrost jedynie o 0,7% od 2022 roku wskazuje na spowolnienie trendu wzrostowego, co nie zapewni tempa niezbędnego do spełnienia ambicji określonych w mapie drogowej „The Plastics Transition”. Oprócz tego, że zmniejszyła się produkcja regranulatów w procesach recyklingu mechanicznego, to w 2023 roku w Europie z recyklingu chemicznego wyprodukowano jedynie 0,12 mln ton tworzyw sztucznych, natomiast produkcja tworzyw biopochodnych i tworzyw z przypisaną zawartością pochodzenia biologicznego nieznacznie wzrosła, osiągając 0,8 mln ton.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...