2023-12-12
Grupa Azoty podała do wiadomości, że notowania cen plastyfikatorów na rynku europejskim były w trzecim kwartale 2023 roku niższe średnio o 30% w ujęciu rok do roku i 8% w ujęciu kwartał do kwartału.
Na spadki cen w porównaniu z ubiegłym rokiem wpływ miały niższe notowania cen kluczowych surowców, tj. 2-EH, PTA oraz gazu ziemnego jako nośnika energii. W trzecim kwartale notowania cen plastyfikatorów były zróżnicowane. Z początkiem kwartału ulegały silnej presji z uwagi na niski popyt oraz utrzymujący się napływ tańszych plastyfikatorów z Azji. W dalszej części kwartału, pomimo spadku cen alkoholi i utrzymania się cen gazu i PTA na zbliżonym poziomie, ceny plastyfikatorów po osiągnięciu minimum na początku sierpnia stopniowo umacniały się. Popyt w sezonie letnim utrzymywał się na niskim poziomie, był nieregularny, a aktywność kupujących osłabiła się. Wielu przetwórców ograniczało zapasy surowców oraz produktów gotowych, często przyspieszając lub wydłużając zaplanowane wcześniej postoje remontowe i konserwacyjne.
- Na koniec analizowanego kwartału zapotrzebowanie poprawiło się wraz ze wznowieniem produkcji na niższym szczeblu i było dodatkowo wspierane zmianą źródeł zaopatrywania się przez kupujących towarem importowanym. W sezonie letnim podaż w Europie była wystarczająca na tyle, by pokryć bieżące zapotrzebowanie, mimo że europejscy producenci dobrowolnie ograniczali produkcję oraz przeprowadzali zaplanowane prace remontowe. W drugiej części kwartału dostępność produktów azjatyckich w Europie była odczuwalnie mniejsza, głównie z uwagi na wzrost aktywności w Azji, zwiększające się ceny oraz popyt. W tym samym czasie podaż produktów europejskich pozostawała zmniejszona, m.in. z uwagi na ograniczenia wywołane postojem jednostki w Grupie Azoty ZAK. Wraz z poprawą popytu we wrześniu i obawami o przyszłą dostępność produktu, wyższa aktywność kupujących chcących zabezpieczyć dostawy do bieżącej produkcji, wspierała wzrost cen plastyfikatorów, w szczególności DOTP – poinformowała Grupa Azoty. Źródła rynkowe wskazują na możliwe utrzymanie się sytuacji ograniczonej podaży towaru importowanego i możliwość wzrostu zapotrzebowania na plastyfikatory lokalne.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 4/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Legislacja, trendy i surowce: X edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej
3 grudnia 2024 r. odbyła się w Warszawie 10. edycja Konferencji Przemysłu Chemii Budowlanej. W...
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...