2023-12-28
Koncern chemiczny Solvay i firma energetyczna ENOWA planują zbudować pierwszą neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla fabrykę sody kalcynowanej. Fabryka stanąć miałaby w Arabii Saudyjskiej przed 2030 rokiem. Obydwaj partnerzy zapowiadają, że ich współpraca utoruje drogę nowemu światowemu wzorcowi w zakresie produkcji sody kalcynowanej, wspierając w ten sposób obieg zamknięty i neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla.
Ten najnowocześniejszy w branży obiekt miałby się stać, jak głoszą intencje inwestorów, wiodącym modelem w zakresie produkcji sody kalcynowanej w skali globalnej. Będzie służyć jako istotny element strategii zrównoważonego rozwoju obydwu partnerów.
Strategicznie zlokalizowana u wybrzeży Morza Czerwonego, aby zapewnić dostęp do rynków na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej, elektrownia zasilana energią odnawialną będzie przetwarzać solankę z wody morskiej w sodę kalcynowaną i integrować proces produkcji Solvay’a w celu uzyskania sody kalcynowanej zrównoważonej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Moc produkcyjna fabryki to początkowo 500 tys. ton sody kalcynowanej, z opcją rozwoju do 1,5 mln ton do 2035 r. i potencjalnym dodaniem produkcji wodorowęglanu sodu.
- Na początku tego roku pilotażowy proces produkcyjny Solvay rozpoczął się w Europie. Zaprojektowany w celu oceny wykonalności bardziej zrównoważonej i konkurencyjnej technologii produkcji sody kalcynowanej, projekt pilotażowy przyniósł pozytywne wyniki, wykazując potencjał w zakresie niskiej emisji, zmniejszonego zużycia zasobów i energii oraz całkowitego usunięcia pozostałości wapienia. Następna dwuletnia faza pilotażowa przygotuje grunt pod rozpoczęcie produkcji na skalę przemysłową. Arabia Saudyjska to dla Solvay fantastyczna okazja do wzięcia udziału w budowaniu projektu przyszłości. Instalacja sody kalcynowanej w saudyjskim regionie NEOM będzie pierwszą tego rodzaju fabryką, ponieważ w celu osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla wdrożono nowy proces produkcji o nazwie e.Solvay. Ten nowy zakład wzmocni naszą pozycję, jako światowego lidera, zapewniając zrównoważony rozwój i dostawy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla sody kalcynowanej do naszych cenionych klientów. Przedsięwzięcie to doskonale wpisuje się w nasze ambicje w zakresie zrównoważonego rozwoju i uzupełnia naszą sieć obiektów przemysłowych na całym świecie – powiedział Philippe Kehren, dyrektor generalny Solvay.
NEOM to region w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, rozwijany od podstaw. Będąc złożonym przedsięwzięciem inżynieryjnym, NEOM będzie działał w 100% w oparciu o energię odnawialną. Region będzie chronić 95% swojego obszaru lądowego i morskiego w ramach rezerwatu przyrody, a pozostałą część utworzą między innymi miasta kognitywne, port nowej generacji, ośrodki turystyczne i centra badawcze.
WięcejSklep
Książka: Surfaktanty i ich zastosowanie w produktach kosmetycznych
95.00 zł
“Chemia i Biznes” nr 6/2024
30.00 zł
"Kosmetyki i Detergenty" nr 3/2024
30.00 zł
Książka: Atlas Mikrobiologii Kosmetyków
94.00 zł
Książka: Zagęstniki (modyfikatory reologii) w produktach kosmetycznych
78.00 zł
Emulsje i inne formy fizykochemiczne produktów kosmetycznych. Wprowadzenie do recepturowania
108.00 zł
WięcejNajnowsze
WięcejNajpopularniejsze
WięcejPolecane
WięcejW obiektywie
Marki własne w Kielcach
6 i 7 listopada br. do Targów Kielce na Targi Marek Własnych przyjechali przedstawiciele sektora marek...
Targi Packaging Innovations stałym punktem w branży opakowaniowej
W dniach 9-10 października br. w EXPO Kraków, odbyła się 16. edycja Międzynarodowych Targów...
Targi Warsaw Pack ważne dla sektora opakowań
Warsaw Pack to wydarzenie, gdzie liderzy branży prezentują najnowsze technologie pakowania i...
Workshops&Networking PIPC „Cyfrowa i Bezpieczna Chemia” – podsumowanie II edycji
19-20 września 2024 r. w Hotelu Novotel City West w Krakowie odbyło się wydarzenie Polskiej Izby Przemysłu...